Ogólne

Koronawirus. Obostrzenia w dziewiętnastu powiatach


6 sierpnia 2020

Minister Łukasz Szumowski podczas konferencji Ministerstwa Zdrowia przedstawił nowe działania wdrażane w ramach walki z epidemią koronawirusa. Szczególne obostrzenia dotyczyć będą 19 powiatów w Polsce. 9 z nich zostało oznaczonych czerwonym kolorem - tu noszenie maseczek będzie obowiązkowe w każdej przestrzeni publicznej.

- Zidentyfikowaliśmy 19 powiatów, w których wzrosły liczby zakażonych osób. W związku z tym wprowadzamy w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń. W tzw. powiatach czerwonych (9 powiatów) będzie obowiązek noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej. Apeluję do wszystkich Polaków o przestrzeganie reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie ust i nosa, aby uniknąć zwiększenia obostrzeń - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji, która odbyła się w czwartek, 6 sierpnia.

Działania podyktowane są statystykami - to w tych powiatach występuje najwięcej nowych zarażeń koronawirusem. 9 powiatów oznaczonych przez ministerstwo zdrowia kolorem czerwonym znajduje się w województwie wielkopolskim, małopolskim, łódzkim, śląskim i podkarpackim. To powiaty: ostrzeszowski, nowosądecki, Nowy Sącz, wieluński, pszczyński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik i powiat wodzisławski.

W 9 powiatach oznaczonych kolorem czerwonym obowiązywać będą następujące ograniczenia:

  • obowiązek noszenia maseczek w każdym miejscu
  • ograniczenie liczby osób w komunikacji zbiorowej, do 50 proc. miejsc siedzących
  • zakaz korzystania z basenów
  • wesela do 50 osób

Żółtym kolorem, informującym o nieco mniejszym niebezpieczeństwie zarażenia i łagodniejszym rygorom, oznaczono 10 kolejnych powiatów, w pięciu wymienionych województwach i dodatkowo w województwie świętokrzyskim. To powiaty: wieruszowski, Jastrzębie Zdrój, jarosławski, Żory, kępiński, przemyski, cieszyński, pińczowski, oświęcimski i Przemyśl.

- Wszędzie tam chcemy wprowadzić pewne obostrzenia i rygory, w powiatach, które mają nieco mniej zakażeń, te rygory będą w mniejszym zakresie - ogłosił Łukasz Szumowski. - W tak zwanej czerwonej strefie wydany zostanie obowiązek noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych. W pozostałych dziesięciu powiatach restrykcje będą łagodniejsze.

Nowe ograniczenia dotyczyć będą wesel i uroczystości rodzinnych - zmniejszona zostanie liczba osób, które mogą w nich uczestniczyć. W strefie czerwonej będzie to do 50 osób, a w żółtej - do maksymalnie 100 osób. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wprowadzony zostaje też obowiązek rejestracji wesel.

Ponadto w strefie czerwonej w środkach komunikacji miejskiej dostępnych będzie połowa miejsc, obowiązywać będzie także zakaz organizacji targów, wydarzeń kulturalnych, zamknięte będą siłownie, kina i sanatoria, a wydarzenia sportowe odbywać się będą bez udziału kibiców.

Minister zdrowia zaapelował też o przestrzeganie nadal obowiązujących w całym kraju zaleceń - mowa o zachowaniu odstępów co najmniej 1,5 m od innych osób i noszeniu maseczek zasłaniających ust i nos w miejscach publicznych, takich jak na przykład sklepy czy komunikacja miejska.

Ministerstwo Zdrowia podało też aktualne statystyki dotyczące epidemii. Liczba potwierdzonych przypadków osób zakażonych koronawirusem od początku epidemii wynosi obecnie (stan na czwartek rano) 49 tys. 515. Zmarło 1774 osób.

Regionalne_obostrzenia_związane_ze_wzrostem_zakażeń_dla_wybranych_powiatów

Źródło: www.gov.pl/web/zdrowie

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor