Ogólne

Koronawirus. Wystąpienie do Marszałka Senatu w sprawie nowelizacji Kodeksu wyborczego


30 marca 2020

W skierowanym 29 marca 2020 r. do Tomasza Grodzkiego, Marszałka Senatu piśmie Unia Metropolii Polskich zwraca uwagę, że uchwalona w piątek (27 marca br.) nowelizacja Kodeksu wyborczego jeszcze bardziej komplikuje proces przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich zarządzonych na 10 maja br.

Zdecydowaliśmy się na wystąpienie do Pana Marszałka ponieważ JST (jako organizatorzy wyborów w terenie) znajdują się w następującej sytuacji:

  • PKW nie wydało żadnych wytycznych, o które występowaliśmy,
  • w dniu 25 marca wprowadzono stan epidemii w kraju (a więc problem przeprowadzenia wyborów został zwielokrotniony),
  • Sejm przyjął (podczas nocnych obrad i ku naszemu zaskoczeniu) w ogóle niezapowiedziany projekt zmian Kodeksu wyborczego - art. 40 „specustawy” zmieniający ustawę z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2019 r. poz. 684 i 1504) co jeszcze bardziej komplikuje proces przygotowania i przeprowadzenia wyborów.” - czytamy w wystąpieniu.

UMP podkreśla też, że niezależnie od samych propozycji zmian, ogromne wątpliwości wzbudza sposób ich przyjęcia. Czy trybem zgłoszenia tej poprawki oraz wprowadzeniem istotnych zmian w prawie wyborczym na sześć miesięcy przed wyborami (orzecznictwo TK, standardy międzynarodowe) nie złamano zasad dobrej legislacji obowiązujących w demokratycznym państwie.

Szanowny Panie Marszałku, proszę potraktować nasze wystąpienie, jako uzasadniony głos sprzeciwu wobec planowanych zmian i nieodpowiedzialnego podejścia większości sejmowej do organizacji i przeprowadzenia procesu wyborczego.” - czytamy w wystąpieniu

29.03.2020.wystąpienie UMP do Marszałka Senatu w sprawie COVID-19

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor