Aktualności

Mariupol Reborn. Koncepcja modelu gospodarczego Mariupola

Cofnij

26 lutego 2024

Dwa lata po napaści Rosji na Ukrainę polskie miasta kontynuują rozpoczęty w ubiegłym roku projekt Mariupol Reborn. Pod parasolem Unii Metropolii Polskich zorganizowano warsztaty dotyczące koncepcji modelu gospodarczego Mariupola 2040. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele kilku krajów: Ukrainy, Polski, Holandii czy Wielkiej Brytanii.

W konferencji prasowej tuż przed samymi warsztatami wzięli udział: Paweł Kowal, Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Pełnomocnik Rządu ds. Odbudowy Ukrainy; Wadym Boichenko, Mer Mariupola; Piotr Grzelak, Zastępca Prezydenta Gdańska, Michał Olszewski, Zastępca Prezydenta Warszawy; Jakub Mazur, Zastępca Prezydenta Wrocławia.

W ramach projektu Polskie Miasta Ukrainie, prowadzonego przez Unię Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza oraz Związek Miast Polskich, to wsparcie polskich miast ma charakter merytoryczny, doradczy i konsultacyjny. Warsztaty Mariupol Reborn wpisują się więc w te działania. 

- To dzisiejsze spotkanie jest de facto pilotażem do tego, jak może wyglądać w przyszłości współpraca samorządów przy odbudowie miast ukraińskich. – podkreślał Paweł Kowal.

Mer Mariupola Wadym Boichenko podziękował za wsparcie wszystkim Polakom od początku wojny i podkreślił jak ważne jest wsparcie polskich miast w odbudowie Mariupola.

- Dlaczego polskie miasta? Dlatego, że były bardzo zniszczone. Ale udało się wam je odbudować i macie nową przyszłość. – tłumaczył Boichenko. – Ukraina jest taką zasłoną, która chroni Polskę przed Rosją. Pracujemy nad tym, by była nowa Ukraina i nowy Mariupol. Dziękuję naszym polskim partnerom. 

 

Julia Wiśniewska

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..