W trzecim numerze biuletynu „Metropolie w liczbach” pod lupę wzięto sytuację w publicznych i niepublicznych placówkach opieki na dziećmi do lat 3 oraz wyzwania, przed którymi stoją samorządy w związku z koniecznością zapewniania miejsc w kontekście malejącej liczby dzieci i rozwijaniem sieci placówek w 12 miastach: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.
W Temacie pod lupą„Miasta dla najmłodszych. Analiza sytuacji i wyzwań placówek opieki nad dzieci do lat 3 w największych polskich miastach” omawiane są dane o:
faktycznej i prognozowanej liczbie dzieci w wieku do lat 3,
liczbie miejsc w żłobkach, oddziałach żłobkowych i klubach dziecięcych,
liczbie dzieci objętych opieką,
stopniu wykorzystania miejsc w placówkach publicznych i niepublicznych,
wydatkach miast UMP na zapewnienie opieki na dziećmi w żłobkach publicznych,
liczbie opiekunów zatrudnionych w żłobkach podległych JST.
Jest dobrze, ale może być lepiej
- Dziś tego typu placówki to miejsca nowoczesne, przystosowane do potrzeb maluchów. Dzięki staraniom organów prowadzących stały się miejscami przyjaznymi, gdzie dzieci chętnie przebywają, bawią się z rówieśnikami, uczą nowych rzeczy, rozwijają i socjalizują. Rodzice mogą bez większego stresu zostawić swoje skarby pod opieką „cioci” w żłobku, wiedząc, że to dobry wybór. – uważa Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska, Koordynatorka komisji ds. Społecznych Unii Metropolii Polskich.
Analiza danych została uzupełniona o informacje z badania jakościowego. Opierało się ono na wywiadach eksperckich z specjalistkami w dziedzinie instytucjonalnej opieki nad dziećmi do lat 3.
Rozmówczyniami były: Joanna Nyczak – Dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Wrocław; Sylwia Rogacka – Dyrektorka Poznańskiego Zespołu Żłobków i dr Olga Wysłowska – Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego.
Niemniej, mimo pozytywnych zmian w zakresie opieki nad najmłodszymi miasta stoją przed wyzwaniami. - Jako społeczeństwo stoimy przed ogromnym wyzwaniem demograficznym – w mojej ocenie rozwój sieci żłobków, poprawa dostępności i jakości opieki w placówkach nie jest wystarczającym działaniem,które mogłoby odwrócić negatywne trendy demograficzne. Potrzebna jest zmiana myślenia o problemie – kompleksowa zmiana polityki państwa w tym zakresie – twierdzi Joanna Nyczak, Dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Wrocław.
„Metropolie w liczbach” to cykliczny biuletyn statystyczny przygotowany przez Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. Publikacja dostarcza analiz bieżących zjawisk społeczno-demograficznych w 12 miastach UMP oraz ich obszarach metropolitalnych przez pryzmat oficjalnych statystyk. Jednocześnie podkreśla symbiozę dużych miast i otaczających je gmin, a także – identyfikuje powiązania na poziomie funkcjonalno-terytorialnym.
„Statystyka metropolitalna”, w cyklu półrocznym, prezentuje najnowsze podstawowe dane demograficzne i społeczno-ekonomiczne zarówno dla miast UMP, jak i ich obszarów metropolitalnych. Prezentowane dane pozwalają monitorować kierunki podstawowych przemian związanych z mieszkańcami, rynkiem, przedsiębiorczością i mieszkalnictwem. Tym razem prezentowane są dane za 2022 r.
To cenne dane, opisujące 12 miast na prawach powiatu i 12 obszarów metropolitalnych, które tworzy łącznie ponad 500 gmin. To 20% z wszystkich polskich gmin, czyli charakterystyka dużej części kraju. Dane przywołane w „Metropolii w liczbach” mogą posłużyć do planowania lokalnych strategii, informowania o sytuacji w regionie, monitorowania poziomu realizacji działań czy procesu metropolizacji skupionej wokół największych miast. Jednocześnie jest jedyną taką analizą obszarów metropolitalnych dostępną w postaci publikacji.
Biuletyn z jednej strony w sposób opisowy przedstawia analizę na wybrany temat związany z funkcjonowaniem miast UMP i ich mieszkańców („Temat pod lupą”). Z drugiej, w cyklu półrocznym, prezentuje najnowsze podstawowe dane demograficzne i społeczno-ekonomiczne zarówno dla miast UMP, jak i ich obszarów metropolitalnych („Statystyka metropolitalna”). Prezentowane dane pozwalają monitorować kierunki podstawowych przemian związanych z mieszkańcami, rynkiem, przedsiębiorczością i mieszkalnictwem.
Dane przedstawione w „Metropoliach w liczbach” pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS. Delimitacja obszarów metropolitalnych opiera się na Klasyfikacji Jednostek Terytorialnych NUTS-3, a dla Katowic definicji Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.