Z naszych miast

Wrocław po 20 latach w Unii Europejskiej

Cofnij

29 kwietnia 2024

Blisko 3 miliardy złotych dofinansowania i ponad 600 zrealizowanych projektów, czyli bilans Wrocławia po 20 latach w Unii Europejskiej. 7304 dni, czyli 20 lat. Dokładnie tyle czasu mija odkąd Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Wrocław jest świetnym przykładem miasta, które bardzo dobrze wykorzystało ten okres i nie chodzi wyłącznie o inwestycje w „twardą” infrastrukturę.

Od momentu wstąpienia do Unii we Wrocławiu przeprowadzono ponad 600 projektów i inwestycji, które dzielą się na „twarde”, czyli np. nowe drogi, placówki oświatowe, czy nowe trasy tramwajowe oraz te „miękkie”, związane z realizacją projektów społecznych, szkoleń oraz wymian międzynarodowych. Łączna kwota dofinansowań na ich realizację przekroczyła 2,9 miliarda złotych. 

- We Wrocławiu można zauważyć niemal na każdym kroku zaangażowanie środków europejskich. To chociażby nowe tramwaje, którymi wrocławianie codziennie podróżują po mieście, nowe drogi umożliwiające lepsze połączenia komunikacyjne czy wreszcie obiekty kultury, takie jak teatr Capitol oraz Narodowe Forum Muzyki. Patrząc na Wrocław w ujęciu tych 20 lat ciężko dziś go sobie wyobrazić bez tych nakładów – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. 

Efekt? Zgodnie z rankingiem European Cities & Regions of the Future 2023/24 Wrocław zajmuje pierwsze miejsce w kategorii miast średnich, gdzie oceniano najlepsze warunki dla biznesu. - Dzięki temu możemy mówić, że nasze miasto jest nie tylko świetnym miejscem do życia, ale również do inwestowania – dodaje prezydent Wrocławia.

Tak jeździ się po Wrocławiu

„Zielono-niebieska” infrastruktura

Edukacja i społeczny rozwój

Rafał Szczepkowski

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..