Aktualności

Nagroda im. Prezydenta Pawła Adamowicza. Zgłaszanie nominacji do 4 grudnia

Cofnij

15 listopada 2023

W związku z prośbami wielu miast i organizacji postanowiono przedłużyć termin zgłaszania nominacji do Nagrody Prezydenta Pawła Adamowicza 2023. Nowy termin to: 4 grudnia 2023 r.

Nagroda im. Pawła Adamowicza została ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów, Miasto Gdańsk oraz Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia (ICORN) jako wyraz szacunku oraz uznania dla każdego, kto z odwagą i uczciwością działa na rzecz walki z nietolerancją, radykalizacją, mową nienawiści, przemocą, uciskiem i ksenofobią.

Zgodnie z regulaminem kandydatury do nagrody może zgłaszać każda rada miejska lub regionalna, miasta lub regiony członkowskie ICORN oraz ich organy przedstawicielskie, zaproszone organizacje międzynarodowe o dużym zaangażowaniu i odpowiedniej wiedzy fachowej związanej z dziedzinami i duchem nagrody oraz grupa 10 członków lub zastępców członków Komitetu Regionów lub/i posłów do Parlamentu Europejskiego.

Aby zgłosić kandydaturę, należy wypełnić formularz elektroniczny dostępny na TEJ STRONIE do 4 grudnia br.

W 2022 roku Nagrodę im. Pawła Adamowicza otrzymała polska gmina Michałowo za pomoc udzieloną uchodźcom, którzy utknęli między Polską a Białorusią po wprowadzeniu przez polski rząd we wrześniu 2021 r. stanu wyjątkowego w odpowiedzi na sponsorowanie przez Białoruś nielegalnej migracji. Specjalne wyróżnienie otrzymał z kolei Ołeksandr Babicz, burmistrz gminy Hola Prystan na południu Ukrainy. Był on przetrzymywany od marca 2022 r. za próby ochrony swojej lokalnej społeczności.

Rok wcześniej pierwszą laureatką nagrody została Henriette Reker, burmistrz Kolonii w Niemczech - uhonorowana za aktywność na rzecz promowania tolerancji, inkluzywności oraz integracji i niedyskryminacji obywateli ze środowisk migracyjnych w swoim mieście, a także walkę z mową nienawiści i ksenofobią.

Więcej informacji na temat nagrody, w tym jej regulamin, można znaleźć TUTAJ 

Julia Wiśniewska

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..