Aktualności

Projekt ustawy o modernizacji szpitalnictwa ze wskazaniem na negatywną ocenę

Cofnij

26 maja 2022

25 maja br., Zespół ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego kontynuował dyskusję nad projektem ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. I chociaż posiedzenie zakończyło się decyzją, że opinię na temat projektu wyda Komisja (na posiedzeniu 30 maja), to przedstawiona przez przedstawicieli JST ocena projektu ewidentnie wskazuje, że opinia będzie negatywna.

Ministerstwo Zdrowia (autor projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa) oraz strona samorządowa KWRiST różnią się co do podstawowych założeń tego projektu. W ocenie samorządowców wprowadza on ręczne sterowanie systemem ochrony zdrowia, ingeruje w ustrój JST oraz w prawo własności JST. Ponadto w ocenie strony samorządowej projekt przewiduje powołanie nowego podmiotu w systemie ochrony zdrowia – Agencji Rozwoju Szpitali, która – w ocenie samorządowców – jest niepotrzebna, a pieniądze wydane na jej utworzenie i funkcjonowanie mogłyby zostać wydane rozsądniej.

- W mojej ocenie kwestia opiniowania tego projektu została przesądzona półtora roku temu – mówił Marek Wójcik, sekretarz strony samorządowej KWRiST. Już wtedy, kiedy pojawiły się pierwsze założenia mówiliśmy, że nie zgadzamy się na takie kwestie, jak: wkraczanie w ustrój JST; w prawo własności (co do majątku); łamanie podstawowych zasad KSH. Ten projekt, w tych kluczowych kwestiach, dokonuje dewastacji, a do dyskusji o szczegółowych jego rozwiązaniach możemy przystąpić wtedy, gdy pryncypia uzgodnimy.

Samorządowcy wskazywali w dyskusji, że starali się znaleźć w projekcie elementy pozytywne, niestety bezskutecznie.

- Ta ustawa ma u podstaw ten zasadniczy grzech, który powoduje, że ciężko jest nad nią w jakikolwiek sposób pracować – mówił Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi. - Próbowałem jeszcze podejść do projektu typowo technicznie, ponieważ szukałem jakiegokolwiek wymiaru pozytywnego. Jeżeli już ma powstać instytucja [Agencja Restrukturyzacji Szpitali], która ma weryfikować efektywność placówek, to potrzebna jest metodologia i potężne narzędzia. Wówczas byłaby szansa, że podmiot ten byłby w stanie nie tylko ocenić efektywność szpitali, ale także ocenić, czy nasz system zdrowia pozwala szpitalom efektywnie funkcjonować. Niestety w projekcie takiej metodologii i takich narzędzi nie widzę. Widzę łopatologiczne podejście i powrót do systemu nakazowo – rozdzielczego. To nie będzie to służyło ani systemowi ochrony zdrowia, dlatego – mówię tutaj w imieniu Unii Metropolii Polskich - nie możemy się na to zgodzić – dodawał wiceprezydent Łodzi.

W swoich wypowiedziach samorządowcy nie szczędzili słów krytyki pomysłowi utworzenia Agencji Restrukturyzacji Szpitali. W ich ocenie jest to zupełnie zbędny podmiot w systemie ochrony zdrowia, który będzie generował jedynie niepotrzebne wydatki.

- Na pewno nie będę głosował za powołaniem Agencji Rozwoju Szpitali - mówił Bogdan Żybura, starosta strzyżowski. - Był dobry pomysł, aby te zadania realizować mógł Bank Gospodarstwa Krajowego, który poprzez swoich audytorów może restrukturyzację szpitali przeprowadzić.

- Wykorzystajmy środki, które państwo przewidujecie na Agencję Restrukturyzacji Szpitali, a będzie to 1,3 mld zł w ciągu 10 lat na restrukturyzację szpitali, którą może przeprowadzić BGK i to znakomicie taniej. To jest konstruktywna propozycja – dodawał Marek Wójcik.

W trakcie dyskusji strona samorządowa wskazywała także na rozwiązania szczegółowe projektu, które są nie do zaakceptowania z punktu widzenia JST, a które dotyczą np. różnego traktowania szpitali w zależności od tego, czy ich podmiotem tworzącym jest ministerstwo, czy samorząd. Takie różne traktowanie projekt przewiduje m.in. w przepisach przyznających prezesowi ARS kompetencję do odwołania dyrektora szpitala.

- Nie może być nierówności podmiotów ze względu na organ tworzący, że podmiot tworzony przez ministra jest na innych zasadach a samorządowy na innych. No bez przesady, państwo w państwie tworzymy, nie może być tak, że w resortowych jednostkach będą obowiązywały inne zasady – mówił Roman Kolek, radny województwa opolskiego i przewodniczący Komisji ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej Związku Województw RP.

Z kolei Bernadeta Skóbel, radca prawny Związku Powiatów Polskich wskazywała – jako wady projektu – brak możliwości odwołania się od negatywnej opinii prezesa ARS na temat planu rozwojowego szpitala. – Przypomnę, żre chodzi o szpitale kategorii A i B, czyli takie wobec których nie jest prowadzone żadne postępowanie restrukturyzacyjne, to po pierwsze, a po drugie, że skutkiem takiej negatywnej opinii jest wypowiedzenie kontraktu przez NFZ – mówiła Bernadeta Skóbel.

Dlatego w ocenie strony samorządowej najlepszym rozwiązaniem byłoby porzucenie projektu i rozpoczęcie prac nad nową ustawą, która uwzględni w procesach restrukturyzacyjnych udział samorządu.

- Mam takie pytanie, czy w oparciu o te nasze głosy, samorządów różnych szczebli, rozważana jest możliwość zaprzestania prac nad tą ustawą? – dopytywał Józef Swaczyna, starosta strzelecki.

Do zgłaszanych przez stronę samorządową uwag ustosunkował się – w imieniu resortu zdrowia - Rafał Główczyński, zastępca dyrektora Departamentu Nadzoru i Kontroli w MZ, który wskazał po pierwsze, że resort nie przewiduje zmian podstawowych zasadach projektu. Znajduje to swój wyraz w jego kształcie przedstawionym wszystkim interesariuszom 9 maja br. po zakończeniu konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Jednocześnie dyrektor Główczyński wskazał listę uwag, których uwzględnienie resort zdrowia rozważa. Rozstrzygnięcie w tej sprawie zostanie przedstawione stronie samorządowej na piśmie przed 30 maja br.

W odpowiedzi na wypowiedź dyrektora Główczyńskiego Zespół odstąpił od opiniowania projektu wskazując, że opinia zostanie wydana 30 maja br. na plenarnym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..