Aktualności

Propozycje Ministerstwa Finansów. Krok w dobrym kierunku dla samorządów

Cofnij

20 marca 2024

- Ocena jest jednoznaczna: finanse polskich samorządów są w bardzo trudnej sytuacji. Pracujemy razem z samorządowcami nad rozwiązaniami, które przedstawimy, mam nadzieję, pod koniec kwietnia albo na początku maja. – mówił dziś podczas konferencji prasowej Minister Finansów, Andrzej Domański, na której obecni byli Prezydenci miast Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza. Podczas godzinnego spotkania z prezydentami, w siedzibie UMP, omówiono istotne propozycje Ministerstwa dotyczące finansowania samorządów, jak i postulaty samorządowców. Minister zapewnił, że nic bez samorządów nie będzie konsultowane.

Minister Finansów Andrzej Domański podkreślił działania, które już zostały wykonane w kierunku samorządów: podwyżki pensji dla nauczycieli, zwiększenie subwencji rozwojowej czy wczorajsza deklaracja dodatków dla pracowników socjalnych.

- Zdajemy sobie sprawę, że te działania w długim horyzoncie są niewystarczające – mówił Minister Finansów – System finansowania samorządów w Polsce wymaga gruntownej i – pozwolę sobie powiedzieć – radykalnej zmiany. Musimy odejść od systemu, w którym samorządowcy, prezydenci miast, są uzależnieni od zmian podatkowych. 

 

Julia Wiśniewska

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..