Z naszych miast

Święto Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku


31 maja 2022

Koncert, strefa społeczna, debaty i … posiłki w czasach PRL, to tylko wybrane elementy w bogatego programu obchodów Święta Wolności i Praw Obywatelskich. W dniach 3-5 czerwca gdańszczanki i gdańszczanie oraz wszyscy chętni, świętować będą rocznicę pierwszych wolnych wyborów.

- Świętowanie bez ludzi, nie ma sensu, dlatego zapraszam do czynnego udziału i zapewniam, że każdy znajdzie coś dla siebie, zaczynamy już 3 czerwca koncertem Smolika w Parku Oruńskim, wstęp wolny – zachęca Aleksandra Dulkieiwcz, prezydent Gdańska. – Wszyscy pamiętamy  słynny plakat z kowbojem z wyborów 1989, dlatego w samo południe, 4 czerwca otwieramy  unikatową w skali kraju strefę społeczną. Udział zapowiedziało blisko 100 organizacji pozarządowych z całej Polski. A tematy, które będą poruszane są niezwykle ważne, trudne, a zdarza się, że unikane, o których ciężko mówić publiczne, o przemocy, o pochodzeniu, o zdrowiu psychicznym. My tych tematów się nie boimy i będziemy rozmawiać o nich głośno, z udziałem ludzi kultury, showbiznesu, specjalistami.

Strefa Społeczna

Od 2019 roku we współpracy z Fundacją Gdańską i partnerami społecznymi organizowana jest Strefa Społeczna, podczas której przedstawiane są najważniejsze problemy i rozwiązania najistotniejszych kwestii we współczesnym społeczeństwie. Strefa Społeczna to bezpieczna przestrzeń do dyskusji, debat, ale także indywidualnych rozmów z ekspertkami i ekspertami. Jej celem jest zbudowanie wspólnoty, która potrafi rozmawiać, wspierać się i dać nadzieję na przetrwanie.

Czas dyskusji, czas działania - ECS

Wojna w Ukrainie stała się wyzwaniem nie tylko dla broniących niepodległości swojego kraju Ukrainek i Ukraińców. Stała się wyzwaniem dla całej Europy i świata, polityk krajowych, ale i lokalnych, a wreszcie dla organizacji pozarządowych i samych obywateli. 1989 – czas przełomów – 2022, tę debatę z udziałem  Anny Clunes – ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce, Andrija Deszczyca – ambasadora Ukrainy w Polsce, Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska,  Pawła Kowala,  politologa, historyka, poseła RP, Andrija Sadowego, mera Lwowa i Oksany Zabużko, ukraińskiej pisarki, poetki i eseistki poprowadzi Tomasz Lis, znany publicysta i dziennikarz.

Więcej informacji >>>