Z naszych miast

Tadeusz Ferenc uhonorowany


20 stycznia 2022

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa odebrał jego wieloletni prezydent – Tadeusz Ferenc. Otrzymał go z rąk Konrada Fijołka, dla którego były to z kolei pierwsze urodziny miasta na stanowisku prezydenta Rzeszowa.

- Bardzo często powtarzam, że to miasto ma swoją magię. I dziś jest taki wyjątkowy, magiczny moment. To właśnie prezydent Tadeusz Ferenc jest autorem pomysłu, by tak hucznie obchodzi urodziny miasta i aby podczas tych uroczystości honorować tych, którzy dla Rzeszowa mają szczególne zasługi. Dziś sam prezydent Ferenc otrzymuje najważniejsze miejskie wyróżnienie – mówił podczas środowej uroczystości Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. Przypomniał rok 2002, kiery to Ferenc wygrał po raz pierwszy prezydenckie wybory. – Ten moment był bardzo ważny dla naszego miasta, ponieważ zyskało ono świetnego gospodarza, który wtedy zainaugurował najdłuższą po transformacji ustrojowej prezydenturę Rzeszowa. Rozwój miasta nabrał wtedy tempa wręcz zawrotnego. To zasługa wizji, odwagi, tytanicznej pracy i zdolności przywódczych Tadeusza Ferenca. Rok 2002 był ważny również dla mnie, ponieważ wtedy, jako młody człowiek, po raz pierwszy wszedłem do Rady Miasta Rzeszowa, zajmując w niej miejsce właśnie prezydenta Ferenca – dodał prezydent Fijołek.

Tadeusz Ferenc, który miastem rządził nieprzerwanie od 2002 do 2021 roku dziękując za wyróżnienie podkreślił, że wszystkie jego działania, jako prezydenta, miały na celu jedno – dobro miasta. – Zawsze myślałem o tym co w Rzeszowie poprawić, aby przychodzili do nas ludzie, żeby tu chcieli mieszkać, pracować, zakładać rodziny. W dniu 668. rocznicy Lokacji Miasta Rzeszowa otrzymuję tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. Przyjmuję go z wielką wdzięcznością i ogromnym wzruszeniem - mówił Tadeusz Ferenc.

Goście biorący udział w uroczystości w Filharmonii Podkarpackiej wysłuchali skomponowanego przez Tomasza Stańkę Hejnału Miasta Rzeszowa w wykonaniu Tomka Nowaka oraz koncertu Waldemara Malickiego „Naga prawda o klasyce”. Obejrzeli także pokaz akrobatyki sportowej i powietrznej. Podczas uroczystości wręczono nagrody laureatom Wielkiego Testu o Rzeszowie.