Z naszych miast

Wrocław. Pojazdy osób niepełnosprawnych i autokary łatwiej zaparkują


14 lipca 2020

We Wrocławiu trwa montaż systemu zajętości miejsc parkingowych dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami oraz autokarów turystycznych. To innowacyjne narzędzie, pozwalające w łatwy i wygodny sposób wskazać kierowcom i przewodnikom, najbliższe wolne miejsce parkingowe.

Obecnie trwa montaż detektorów (tzw. czujników) na wszystkich miejscach parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami w strefach A i B. Następnie detekcją objęte zostaną miejsca dla autokarów turystycznych (głównie w pobliżu Rynku, Ostrowa Tumskiego, Panoramy Racławickiej, Hali Stulecia, zoo, Hydropolis czy aquaparku). Planowane zakończenie montażu przewidziane jest na koniec lipca br.

Łącznie system obejmie ok. 220 miejsc parkingowych. Składać się będzie z: detektorów, systemu przesyłu danych, aplikacji i platformy wymiany danych. Detektor zamontowany na miejscu postojowym wykryje pojazd, a informację o zajętości miejsca prześle do ogólnodostępnej bezpłatnej aplikacji – dodaje Robert Bednarski, dyrektor Biura SmartCity i Zarządzania Projektami UM Wrocławia.

Projekt i pomysł nowej aplikacju powstał w odpowiedzi na trudności w parkowaniu pojazdów osób z niepełnosprawnościami oraz autobusów turystycznych. Wpisuje się on w ideę budowania tzw. inteligentnych miast. Jego celem jest poprawa bezpieczeństwa i podniesienie komfortu podróżnych i mieszkańców Wrocławia. Tym bardziej, że ok. 30% ruchu samochodowego w mieście to pojazdy, których kierowcy poszukują wolnych miejsc parkingowych.

Miastu bardzo zależy na rozwijaniu działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Dla nas logistyka i poruszanie się po mieście to niezwykle istotna sprawa. Jeżeli można ułatwić osobom z niepełnosprawnościami parkowanie, to należy to zrobić. W tym zakresie powinniśmy wykorzystywać nowoczesną technologię – mówi Bartłomiej Skrzyński, rzecznik ds. osób niepełnosprawnych i dyrektor Biura Wrocław Bez Barier.

W ramach systemu, w październiku br., uruchomiona zostanie bezpłatna aplikacja mobilna, służąca do informowania użytkowników o wolnych i zajętych miejscach parkingowych przeznaczonych dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami oraz autokarów turystycznych. Korzystanie z aplikacji będzie darmowe, bez potrzeby rejestracji i logowania.

System kosztować będzie ok. 700 tys. zł.

Źródło: www.wroclaw.pl

 

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor