Ogólne

Wybory. Rząd doszedł do wniosku, że z samorządami trzeba rozmawiać


20 maja 2020

19 maja Prezydenci miast, przedstawiciele Unii Metropolii Polskich oraz Związku Miast Polskich, spotkali się z Wicepremier Jadwigą Emilewicz aby rozmawiać, jak w sposób bezpieczny - i co najważniejsze – zgodnie z konstytucją i kodeksem wyborczym zorganizować i przeprowadzić wybory Prezydenta RP.

- Cieszę się, że rząd wreszcie doszedł do wniosku, że bez samorządów tych wyborów nie da się przeprowadzić, że należy uzgodnić z samorządami warunki ich przeprowadzenia – mówił podczas zorganizowanego po spotkaniu briefingu prasowego Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania. – I chociaż wcześniej byliśmy nazywani „rebeliantami”, chociaż to samorządy obwiniano za to, że wybory zaplanowane na 10 maja się de facto nie odbyły, to dzisiaj odbyliśmy z Wiceminister Jadwigą Emilewicz oraz z Ministrem Łukaszem Schreiberem bardzo dobrą rozmowę – dodawał.

Prezydent Poznania mówił także o tym, że teraz rolą samorządów jest zadbać o to, aby wybory Prezydenta RP były wolne, powszechne, równe, bezpośrednie, oraz aby gwarantowały tajność głosowania. Musimy też zadbać, aby w czasie pandemii były to wybory bezpieczne. - Dzisiejsze spotkanie z Panią Wicepremier było pierwszą próbą uzgodnienia warunków, na jakich wybory prezydenckie mogłyby się odbyć. Mamy nadzieję, że dzisiejsze będzie pierwszym krokiem do ustabilizowania sytuacji politycznej w Polsce – mówił Prezydent Jaśkowiak.

- Dla nas samorządowców najważniejsze jest, żeby wybory prezydenckie odbyły się zgodnie z konstytucją i zgodnie z kodeksem wyborczym – mówił Jacek Karnowski, Prezydent Sopotu. – Dlatego też w trakcie spotkania dużo czasu poświęciliśmy sprawom kalendarza wyborczego. To bowiem kalendarz wyborczy świadczy o równości przeprowadzanych wyborów, o ich bezpośredniości. Kalendarz wyborczy wreszcie może pozwolić się samorządom rzetelnie do przeprowadzenia wyborów przygotować – dodawał. Prezydent Sopotu podkreślał również, że dla samorządów niezwykle istotne jest, aby Prezydent RP wyłoniony w wyniku tych wyborów miał pełną legitymację do reprezentowania naszego kraju. – Dlatego nie może być żadnej wątpliwości, że te wybory tajne, równe, czy bezpośrednie – mówił Jacek Karnowski.

- Nareszcie rząd doszedł do wniosku, że z samorządem, czyli tak naprawdę z mieszkańcami, trzeba rozmawiać. Ubolewam tylko, że ten dialog rozpoczął się dopiero teraz. Gdyby ten dialog rozpoczął się wcześniej, to zapewne uniknęlibyśmy tego chaosu, który towarzyszył nieodbytym wyborom 10 maja, i wielu niepotrzebnych epitetów – mówił dziennikarzom Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.

Prezydent Wrocławia podkreślił, że w trakcie spotkania z Wicepremier Jadwigą Emilewicz dwie korporacje samorządowe: Związek Miast Polskich oraz Unia Metropolii Polskich jednym głosem wyraziły obawę o stan polskiej demokracji i jednocześnie zadeklarowały chęć przeprowadzenia wyborów, które będą po pierwsze bezpieczne, a po drugie wieloprzymiotnikowe. – Jakie będą efekty naszych rozmów? Ponieważ spotkanie przebiegało w dobrej atmosferze, powiedziałbym nawet w duchu ekumenizmu, to posłużę się parafrazą ze św. Łukasza Ewangelisty: „po owocach ich poznamy” – podsumował spotkanie Jacek Sutryk.

 

- Po raz pierwszy w historii tego rządu samorządy zostały zaproszone do okrągłego stołu, do poważnej rozmowy i poważnych konsultacji – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Gdańska. – Ale najważniejsze jest to, że rząd, że władza wykonawcza dostrzegła wreszcie, że samorząd, który 27 maja 2020 r. będzie świętował swoje 30-lecie, jest ważnym elementem władzy publicznej – dodawała Prezydent Gdańska.

Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że każdy z Prezydentów przyjechał na dzisiejsze spotkanie mając za sobą setki rozmów z mieszkańcami, którzy pytają: „co z moim prawem do głosowania; czy moje prawo wyborcze będzie zrealizowane zgodnie z konstytucją i zgodnie z przepisami wyborczymi?” – Dzisiaj te wszystkie wątpliwości położyliśmy na stół proponując także rozwiązania wynikające z naszych dotychczasowych doświadczeń. Jak na razie „pozostajemy w dialogu” i myślę, że jest to najlepsze podsumowanie dzisiejszych rozmów – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Gdańska.

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor