Aktualności

Zapowiedź głównych wyników analiz i badań na temat Ukraińców w 12 miastach UMP. Pierwsze dane


28 czerwca 2022

Podczas drugiego dnia Światowego Forum Miejskiego w Katowicach zapowiedziano serię najnowszych raportów Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, dotyczących Ukraińców w 12 największych polskich miastach. Są już pierwsze dane!

Zaprezentowano główne wyniki analiz i badań związanych z uchodźcami z Ukrainy. Pierwsza z analiz to aktualizacja szacunku liczby Ukraińców przebywających w Polsce i największych metropoliach. To kontynuacja raportu stworzonego przez Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza „Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse”, który opublikowano pod koniec kwietnia br. Był to pierwszy w Polsce dokument przedstawiający dokładne szacunki dotyczące liczby Ukraińców i Ukrainek, którzy przebywają w Polsce, a także pokazujący miejsce ich pobytu za pomocą unikalnej metody Geotrappingu® stosowanej przez Selectivv. Kolejne wyniki pochodzą z badania przeprowadzonego wśród mieszkańców 12 miast UMP na temat pomocy uchodźcom z Ukrainy oraz z badania sytuacji uchodźców starających się o PESEL. Dodatkowo zostały pokazane dane o uczniach ukraińskich z Systemu Informacji Oświatowej.

Co wynika z zapowiedzi raportów Unii Metropolii Polskich? Liczba Ukraińców w Polsce na koniec maja 2022 roku szacowana przez UMP to 3,37 mln, a w samych miastach UMP to 1,43 mln. Przyrost uczniów w placówkach edukacyjnych od stycznia do maja wyniósł +106 proc. Z badań udało się także ustalić, jakie mają plany i potrzeby Ukraińcy, którzy ubiegali się o PESEL w 12 miastach UMP: 28 proc. badanych chce znaleźć mieszkanie w naszym kraju, a 27 proc. szuka pracy, natomiast 22 proc. nie wie, kiedy i czy wróci do Ukrainy. Wiemy też, że 67% mieszkańców miast UMP zaangażowało się w pomoc uchodźcom.

W pierwszych dniach, a nawet godzinach wojny przeciętni Polacy wykazali się olbrzymią mobilizacją i ruszyli na pomoc uciekającym przed wojną Ukraińcom. Spontanicznie i bezinteresownie. Po sąsiedzku.

Od 15 marca 2022 roku uchodźcy z Ukrainy mogą uzyskać w Polsce PESEL, który uprawnia ich do korzystania m.in. z pomocy socjalnej. Jednak brak było danych, o tym kim są, czego potrzebują, jakie mają plany.

Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich wykonało szereg analiz i badań o sytuacji Ukraińców w 12 największych polskich miastach po 24 lutego 2022, które mogą pomóc zrozumieć tę wyjątkową sytuację i podjąć odpowiednie działania.

Szczegółowe raporty z przeprowadzonych analiz i badań ukażą się już w lipcu.

 

 

Do pobrania