Raporty

3,4 mln Ukraińców w Polsce. Nowy raport Unii Metropolii Polskich

Cofnij

25 lipca 2022

Według najnowszego raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza w maju br. ludność Polski łącznie z Ukraińcami wynosiła 41,64 mln, a jeszcze w kwietniu 42,11 mln. Wyniki wskazują, że to właśnie kwiecień był miesiącem największego przyrostu ludności ukraińskiej w Polsce – prawie 4 mln osób. Analiza jest kontynuacją raportu „Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse”, który opublikowano pod koniec kwietnia tego roku.

Z raportu UMP wynika, że w maju br. Ukraińcy stanowili 8 proc. ludności Polski. Co jeszcze wiemy? W kwietniu w Polsce przebywało 3,85 mln Ukraińców. Na koniec maja oszacowaliśmy 3,37 mln osób, a w samych 12 największych polskich miastach 1,43 mln.  Wśród Ukraińców przebywających w naszym kraju siedmiu na dziesięciu mieszkało w obszarach metropolitalnych UMP (69 proc.).

Raport „Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse”, który opublikowano pod koniec kwietnia br. to pierwszy w Polsce dokument przedstawiający szacunki dotyczące liczby Ukraińców i Ukrainek, którzy przebywają w Polsce, a także pokazujący miejsce ich pobytu. Według danych raportu liczba Ukraińców w Polsce wynosiła w marcu prawie 3,2 mln. W kwietniu wzrosła do 3,85 mln, a w maju nieco spadła, osiągając blisko 3,4 miliony. Centrum Analiz i Badań skupiło się również na ludności w 12 największych polskich miastach  zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich oraz ich obszarach metropolitalnych. Największą jak dotąd liczbę Ukraińców mieszkających w tych metropoliach odnotowano w kwietniu br. – 2,58 mln. W miastach UMP również w kwietniu była ona najwyższa – 1,60 mln.

Opracowane w raporcie dane zostały zebrane przez firmę Selectivv dzięki nowatorskiej metodzie Geotrappingu®, która, poprzez agregowanie informacji z urządzeń mobilnych, pozwoliła określić liczbę oraz lokalizację Ukraińców i Ukrainek (osób od 15 roku życia) przebywających w Polsce. Dane te zostały zestawione z informacjami o numerach PESEL, które z kolei pozwoliły oszacować liczbę ukraińskich dzieci, mieszkających w Polsce.

- To, co zwraca uwagę w serii danych Selectivv, to stały udział Ukraińców przebywających na obszarze największych 12 polskich metropolii – 69 proc. Z upływem miesięcy nie słabnie zatem rola największych miast jako głównych obszarów docelowych uciekinierów z Ukrainy – mówi dr hab. Agata Górny z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.

Do pobrania


X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..