Aktualności

#5 Podcast o ROP. Jak mało trzeba, by ROP w Polsce zadziałał

Cofnij

18 kwietnia 2024

Polska ma unikalną szansę na skuteczne wdrożenie systemu opartego o Rozszerzoną Odpowiedzialność Producenta (ROP), inspirowanego doświadczeniem innych krajów, jak Dania, Francja czy Szwecja. Olga Goitowska podkreśla kluczową rolę samorządów oraz instytucji państwowych w kształtowaniu systemu, który nie tylko efektywnie zarządza odpadami, ale także odciąża finansowo mieszkańców.

Jednakże, aby system ROP mógł funkcjonować efektywnie, potrzebne są konkretne działania. W szczególności brakuje wdrożenia artykułu 8 dyrektywy odpadowej, który nakłada na producentów opakowań pełną odpowiedzialność za koszty związane z ich recyklingiem i zagospodarowaniem. Aktualnie, to mieszkańcy ponoszą większą część tych kosztów, co wydaje się nieuczciwe, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że to producenci generują odpady. Wprowadzenie opłaty opakowaniowej mogłoby zmienić tę sytuację, motywując producentów do tworzenia bardziej ekologicznych opakowań, sprzyjających recyklingowi.

Olga Goitowska podkreśla, że Polska jest gotowa na wdrożenie ROP, dysponując efektywnymi systemami gospodarki odpadami oraz instytucjami, takimi jak Instytut Ochrony Środowiska czy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, które mogą pełnić rolę regulatorów. Jednakże, aby to nastąpiło, konieczne jest zaangażowanie wszystkich stron: samorządów, społeczeństwa obywatelskiego oraz ekspertów branżowych. Wprowadzenie ROP to nie tylko krok w kierunku ochrony środowiska, ale także sprawiedliwe rozłożenie odpowiedzialności za gospodarkę odpadami na producentów.

Rafał Szczepkowski

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..