Z naszych miast

Edukacja do kultury. Gdańsk

Cofnij

17 stycznia 2024

24 pomysły na edukację kulturalną w jednej broszurze. Inspiracje i pomysły jak prowadzić zajęcia z edukacji kulturalnej” to nowa publikacja przygotowana przez biuro programu EDK. GDAŃSK. Zbiór 24 ćwiczeń dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych w twórczy sposób wykorzystuje narzędzia kultury i sztuki, rozwijając kompetencje kulturalne i kulturowe.

- Edukacja o kulturze, sztuce, historii współczesnej i dziedzictwie kulturowym jest kluczem do odkrywania piękna w różnorodności i budowania społeczeństwa otwartego na współczesne wyzwania – mówi Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Gdańska. - Program EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK odpowiada na ciągłe zapotrzebowanie w systemie edukacji. Służy rozwijaniu i pielęgnowaniu lokalnej tożsamości oraz pozwala wzmacniać środowiska specjalistów zajmujących się edukacją kulturową. To również doskonałe źródło informacji dla gdańszczanek i gdańszczan o wydarzeniach kulturalnych.

Publikacja powstała dzięki zaangażowaniu i współpracy wielu osób i jest doskonałym przykładem, że program EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK nie tylko fantastycznie się rozwija, łączy kolejne grupy realizatorów i odbiorców, ale przede wszystkim otwiera nowe przestrzenie współpracy edukacji i kultury.

Pomysłami podzieliły się gdańskie nauczycielki, w tym Ambasadorki programu EDK oraz edukatorki i edukatorzy z gdańskich i pomorskich instytucji kultury: Anna Czajka (Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku, III Liceum Ogólnokształcące w Sopocie), Magdalena Janiszewska (XIX Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku), Joanna Nikulin-Stawińska (Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich  w Gdańsku), Justyna Wołoszyk-Brzezińska (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku), Agnieszka Baaske (Gdańska Galeria Miejska), Aleksandra Filipek (Opera Bałtycka w Gdańsku), Aleksandra Fronc (Gdańska Galeria Miejska), Adam Gibki (Miejski Teatr Miniatura), Weronika Łucyk (Teatr Wybrzeże), Karolina Olszewska (Opera Bałtycka w Gdańsku), Agnieszka Piórkowska-Bogusławska (Europejskie Centrum Solidarności), Monika Tomczyk (Miejski Teatr Miniatura), Małgorzata Fijas (XIX Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku), Marta Jankowska (Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku, biuro programu EDK). 

- Z wielką radością zapraszam do lektury naszej kolejnej broszury edukacyjnej – zbioru inspiracji stworzonych wspólnie przez gdańskie nauczycielki, w tym Ambasadorki naszego programu oraz edukatorki i edukatorów z gdańskich instytucji kultury – mówi Celina Zboromirska-Bieńczak, koordynatorka programu. - Mam nadzieje, że uda się nam zachęcić Was do spojrzenia na siebie, na osoby obok, na nasze miasto w zupełnie inny sposób, włączyć do działania i rozwoju.

To kolejne materiały edukacyjne opracowane przez biuro programu EDK. GDAŃSK (scenariusze zajęć oraz broszura edukacyjna o wielokulturowoćci dostępne są w tej samej zakładce). Zadania są uniwersalne – można je realizować w przedszkolach, szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych. Odnoszą się do dziesięciu obszarów tematycznych: historii Gdańska, literatury, teatru, tańca, muzyki, filmu, architektury, sztuk wizualnych/plastycznych, fotografii

i animacji kultury. To zaproszenie do myślenia, analizowania, interpretacji i pracy w obszarze różnych tekstów kultury.

Projekt graficzny: Ula Bruno Studio.

Zajęcia prowadzone w oparciu o materiały EDK. GDANSK są doskonałą okazja do głębszego poznawania miasta jego mieszkańców. 

Działania realizowane w ramach EDK. GDAŃSK:

  • są otwarte na potrzeby i oczekiwania odbiorców,
  • angażują uczestników,
  • wspieraj ich refleksyjność i krytyczne myślenie,
  • pozwalają rozwijać kompetencje kulturowe i kulturalne.

Włącz się!

 

 

fot. www.gdansk.pl

 

 

Do pobrania


X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..