Aktualności

KE uruchamia wnioski o nagrody Green Capital i Green Leaf European 2026

Cofnij

8 stycznia 2024

Komisja Europejska otworzyła wnioski o przyznanie Zielonej Stolicy Europy w 2026 roku oraz Green Leaf Awards. Nagrody te są wyrazem uznania dla wysiłków podejmowanych przez europejskie miasta w kierunku bardziej zrównoważonego środowiska miejskiego. Podjęte działania obejmują zarówno zmniejszenie wpływu na lokalne i globalne środowisko, jak i poprawę jakości życia ich mieszkańców poprzez poprawę infrastruktury mobilności. Jakie kroki zrobić, by brać udział w tym konkursie?

Zwycięskie miasta otrzymują nagrodę finansową, jednocześnie dołączając do miast takich jak Tallinn, Walencja i Wilno w rosnącej sieci europejskich miast, które są zaangażowane w bardziej sprawiedliwą, zrównoważoną przyszłość dla wszystkich.

Wiodącą rolę miast w tej transformacji podkreślił komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa, Virginijus Sinkevičius:

"Nasza praca nad zielonym ładem w UE staje się rzeczywistością dzięki bardziej ekologicznym miastom, które podejmują właściwe inicjatywy. I jest szansa, by zabłysnąć i zostać nagrodzonym za ten wysiłek. To nasza Europejska Zielona Stolica i Zielone Liście Awards. Niech nasze europejskie miasta, aby podjęły wyzwanie i ubiegały się o tytuły z 2026 roku. Jest to okazja nie tylko do zdobycia prestiżowego tytułu, ale także do podzielenia się wspaniałymi historiami i działaniami z innymi miastami, inspirując się nawzajem."

Poprzez finansowanie nadchodzących projektów i działań, które poprawią wyniki środowiskowe miasta nagroda pieniężna pomoże przybliżyć cele środowiskowe miasta. Maksymalnie dwóch zwycięzców Green Leaf otrzyma po 200 000 EUR, a zwycięzca Green Capital Award otrzyma 600 000 EUR.

Aby zakwalifikować się do Europejskiej Nagrody Zielonej Stolicy, miasto musi mieć ponad 100 000 mieszkańców. Alternatywnie, Europejska Nagroda Zielonego Liścia jest wyrazem uznania dla inicjatyw podejmowanych przez mniejsze miasta i miasteczka liczące ponad 20 000 mieszkańców.

Jak aplikować

Miasta i miasteczka zainteresowane nominowaniem się do nagrody powinny zarejestrować się za pośrednictwem ankiety UE. Zapewni to, że wszystkie istotne informacje i formularz zgłoszeniowy zostaną otrzymane z wyprzedzeniem.

Termin składania wniosków: 30 kwietnia 2024 r

Kryteria wyboru obu nagród są ustalane na podstawie siedmiu wskaźników środowiskowych: jakość powietrza, woda, różnorodność biologiczna, obszary zielone i zrównoważone użytkowanie gruntów, odpady i gospodarka o obiegu zamkniętym, hałas, łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do zmian klimatu. Dodatkowo, miasto powinno mieć spójny zapis osiągania tych standardów środowiskowych i być zaangażowane w dalszy postęp w zakresie ochrony środowiska.

Panel ekspertów ds. zrównoważonego rozwoju w miastach dokona przeglądu wyników miast w odniesieniu do tych wskaźników środowiskowych i przedstawi zalecenia Komisji, która wybierze grupę miast finalistów. Miasta te zostaną zaproszone do zaprezentowania się przed panelem jury, gdzie będą miały możliwość dostarczenia dodatkowych informacji na temat ich zarządzania i strategii zrównoważonego rozwoju. Zwycięzca jest następnie wybierany jesienią (około października 2024 r.).

Aby dowiedzieć się więcej o procesie i kryteriach selekcji.

***

Komisja Europejska ustanowiła nagrodę Zielonej Stolicy Europy w 2008 roku. Pierwszym miastem, które zdobyło nagrodę, był Sztokholm, za rok 2010. Został on uruchomiony w celu uznania ważnej roli, jaką władze lokalne odgrywają w promowaniu spraw środowiskowych i poprawie jakości życia mieszkańców europejskich miast. Ponieważ większa część populacji europejskiej żyje na obszarach miejskich, potrzeba transformacji społecznej, środowiskowej i gospodarczej staje się coraz ważniejsza.

Od początku przyznania nagrody 16 miast otrzymało Nagrodę Zielonej Stolicy Europy: Wilno (2025), Walencja (2024), Tallinn (2023), Grenoble (2022), Lahti (2021), Lizbona (2020), Oslo (2019), Nijmegen (2018), Essen (2017), Lublana (2016), Bristol (2015), Kopenhaga (2014), Nantes (2013), Vitoria-Gasteiz (2012), Hamburg (2011) i Sztokholm (2010).

17 mniejszych miast zdobyło Europejską Nagrodę Zielonego Liścia: Treviso, Włochy i Viladecans z Hiszpanii (2025), Elsinore w Danii i Velenje ze Słowenii (2024), Winterswijk w Holandii i Valongo, Portugalia (2022), Grabovo, Bułgaria i Lappeenranta, Finlandia (2021), Limerick, Irlandia i Mechelen, Belgia (2020); Cornellà de Llobregat, Hiszpania i Horst aan de Maas, Holandia (2019); Leuven, Belgia i Växjö, Szwecja (2018); Galway, Irlandia (2017) i Mollèt del Valles, Hiszpania i Torres Vedras, Portugalia (2015).

 

Źródło: European Commission launch applications for the 2026 European Green Capital and Green Leaf Awards - European Commission (europa.eu)

Foto: Miasto Bydgoszcz

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..