Aktualności

Kraków i Sopot postulują o zmiany w sprawie turystycznego najmu krótkoterminowego

Cofnij

15 stycznia 2024

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i p.o. prezydenta Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim zwrócili się z prośbą do ministra sportu i turystyki Sławomira Nitrasa o powołanie zespołu, który zająłby się pilnym przygotowaniem zmian ustawowych w zakresie turystycznego najmu krótkoterminowego. Postulują również o możliwość udziału przedstawicieli Sopotu i Krakowa w przyszłych konsultacjach.

Rada Unii Europejskiej oraz Parlament Europejski wypracowały długo wyczekiwany konsensus. To przełomowa decyzja, która była możliwa dzięki wieloletnim staraniom Sojuszu Miast Europejskich, którego członkiem jest także Kraków. Nowe regulacje pozwolą samorządom na skuteczniejszą walkę ze zjawiskiem nielegalnego najmu. Problem ten dotyka od lat miasta Europy.

Porozumienie ma na celu promowanie odpowiedzialnej i przejrzystej działalności platform internetowych oferujących wynajem na terenie UE. Przewiduje przede wszystkim obowiązywanie wspólnych zasad rejestracji i identyfikacji gospodarzy i ich nieruchomości. W rezultacie pozyskane w ten sposób niezbędne dane umożliwią lepsze egzekwowanie prawa i legalizację zjawiska turystycznego najmu krótkoterminowego.

Nowe przepisy wprowadzą m.in. niepowtarzalny numer rejestracyjny dla obiektu, który obowiązkowo zamieszczany będzie w ofercie najmu. Platformy internetowe będą zobowiązane udostępniać samorządom dane dotyczące gospodarzy obiektów, a także takie statystyki, jak liczba wynajętych noclegów czy liczba obsłużonych gości. Przewiduje się wysokie sankcje za niedopełnienie obowiązków, zarówno dla platform, jak i gospodarzy obiektów. Platformy będą także musiały nie tylko zamieszczać numery rejestracyjne przy ofercie, ale również losowo weryfikować, czy gospodarze tych obiektów dokonują niezbędnej rejestracji i umieszczają prawidłowe numery.

Związek Miast Polskich zaproponował, żeby dwa miasta: Sopot oraz Kraków, w których zjawisko najmu krótkoterminowego jest szczególnie rozwinięte, czynnie uczestniczyły w procesie prowadzonych prac legislacyjnych, zgłaszając swoje uwagi wynikające z praktycznego doświadczenia jego rozwoju.

Z tej przyczyny, powołując się na stały kontakt z przedstawicielami innych miast turystycznych, a także przedstawicielami innych firm pośredniczących w najmie, co pozwala na pełne przedstawienie sytuacji i oczekiwań, władze Sopotu i Krakowa zwróciły się z listowną prośbą do ministra sportu i turystyki Sławomira Nitrasa o powołanie zespołu, który zająłby się przygotowaniem zmian ustawowych w zakresie turystycznego najmu krótkoterminowego oraz o możliwość uczestnictwa w kolejnych konsultacjach.

(źródło: UM Kraków)

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..