Aktualności

Spotkanie samorządowców w Ministerstwie Spraw Zagranicznych

Cofnij

10 kwietnia 2024

9 kwietnia Podsekretarz Stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Anna Radwan-Röhrenschef spotkała się z organizacjami samorządowymi w siedzibie MSZ. Na spotkaniu nie zabrakło i UMP. Ministerstwo deklaruje powrót do ścisłej współpracy z samorządami, które są ważnym ogniwem w budowaniu społeczności lokalnych i regionalnych nie tylko na arenie krajowej.

Foto: MSZ

Foto: MSZ

Podczas rozmów poruszono wiele kwestii związanych z działalnością samorządów dotyczącą społeczności zamieszkujących w naszym kraju. Jako UMP przedstawiliśmy nasze działania w obszarze zagranicznym. To między innymi:

  1. Unia Metropolii Polskich jest operatorem środków otrzymanych z Biura Przedstawicielskiego Tajpej w Polsce. W ich ramach realizujemy projekt polegający na organizacji konkursu dotacyjnego dla organizacji pozarządowych, którego celem jest wspieranie działań samorządów i organizacji pozarządowych w Polsce w pokonywaniu wyznawań w integracji uchodźców wojennych z Ukrainy przebywających w Polsce oraz w stworzeniu odpowiednich warunków ewentualnego powrotu uchodźców do rodzinnych miejscowości na terenie Ukrainy.

    Grant - Metropolie.pl

  2. Unia Metropolii Polskich współpracuje również z władzami miasta Mariupol w projekcie Polskie Miasta Ukrainie – Mariupol.Reborn, którego celem jest wsparcie działań dla partnerskiego miasta Gdańska – Mariupola, poprzez konsultacje eksperckie w zakresie urbanistyki i ekonomii. Odbiorcami są: polscy i ukraińscy eksperci m.in. z dziedziny urbanistyki, członkowie zespołu Mariupol.Reborn. W czerwcu 2024 roku zorganizowaliśmy konferencję urbanistyczną Mariupol. Reborn w Warszawie, dotycząca 4 koncepcji odbudowy Mariupola, konsultacje eksperckie, wsparcie w kolejnych krokach koncepcji odbudowy Mariupola i wynikających z tego aspektów ekonomicznych i społecznych. W lutym 2024 zorganizowaliśmy konsultacje eksperckie koncepcji rozwoju gospodarczego miasta Mariupol.

    Mariupol Reborn. Koncepcja modelu gospodarczego Mariupola - Metropolie.pl

    Metropolie solidarne z Mariupolem - Metropolie.pl

  3. Podkreśleniem forum współpracy rządowo-samorządowej jakim jest zespół Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego ds. Zespół do Spraw Międzynarodowych Unii Europejskiej i Polityki Regionalnej. Doskonałe miejsce na regularne spotkania z tematami międzynarodowymi.
  4. Tematem, który był poruszony były także obchody 20 lecia Polski w UE oraz Prezydencja w Radzie UE (I połowa 2025).

 

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..