Edukacja

20 lat w UE: Rozkwit polskich miast dzięki funduszom unijnym

Cofnij

8 maja 2024

Kiedy Polska dołączyła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r., otworzyły się przed nami nowe możliwości rozwoju. Dla największych polskich miast, to był czas dynamicznych zmian, zainicjowany ogromnymi transferami finansowymi z UE. Nasz raport „20 lat szans i rozwoju. Korzyści przystąpienia do Unii Europejskiej dla największych polskich miast w latach 2004-2023” pokazuje, jak fundusze europejskie przyczyniły się do poprawy jakości życia mieszkańców oraz jakie wyzwania stoją przed nami w kolejnych latach.

Dzięki wsparciu unijnemu dokonaliśmy znaczącego skoku cywilizacyjnego w wielu obszarach życia miejskiego. Infrastruktura, edukacja, rozwój społeczny - wszystkie te dziedziny otrzymały nową jakość. Samorządy miast UMP uzyskały wsparcie europejskie dla nieco ponad 4 tys. projektów (9% z projektów wszystkich beneficjentów z obszaru miast).

- Jeśli określamy stopień rozwoju Polski stopniem komfortu jaki odczuwają Polki i Polacy trzeba też mierzyć go stopniem zadowolenia tych, którzy mieszkają w odleglejszych regionach naszego kraju: z problemami edukacyjnymi, komunikacją czy infrastrukturą. – mówił Jerzy Buzek Premier RP i Przewodniczący Parlamentu Europejskiego podczas konferencji prasowej prezentującej raport na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach - To od państwa, którzy rządzą w metropoliach zależy to zadowolenie, które będzie odczuwalne dla całej Polski. Mamy nowe znaki zapytania, ale też gratuluje Wam, gospodarzom metropolii, za to co robicie.

Kwota dofinansowania dla projektów samorządowych wyniosła łącznie - 57 mld zł (to 29% środków pozyskanych z UE przez ogół beneficjentów z obszaru miast), o łącznej wartości 103 mld zł (to 31% łącznej wartości wszystkich dofinansowanych projektów w obszarze miast).

 

Do pobrania


X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..