Z naszych miast

7. Gdański Tydzień Demokracji

Cofnij

11 września 2023

Już po raz 7. odbędzie się Gdański Tydzień Demokracji. W dniach 15-19 września zaplanowano, m.in. debaty z udziałem pisarzy, dyplomatów i samorządowców, warsztaty z dziennikarzami, oraz spotkania z ekspertami w obszarze demokracji i praw człowieka. Zainaugurowany zostanie również kolejny sezon Gdańskich Lekcji Obywatelskich, a miłośnicy czytelnictwa będą mogli odwiedzać Targi Książki. Sercem wydarzeń będzie Europejskie Centrum Solidarności. Hasłem tegorocznej edycji wydarzenia jest „Nie śpij, bo Cię przegłosują”.

Pierwsza edycja Gdańskiego Tygodnia Demokracji odbyła się we wrześniu 2016 roku z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza. Ideą wydarzenia są dyskusje, wykłady ekspertów i poszukiwanie rozwiązań dla aktualnych problemów. Wydarzenie nawiązuje do ustanowionego przez ONZ Międzynarodowego Dnia Demokracji, które przypada corocznie 15 września.

- „Nie śpij, bo Cię przegłosują” to hasło naszej akcji na rzecz zwiększenia frekwencji zbliżających się wyborów. Jednak wymiar tych słów, które 4 czerwca 1989 roku zmieniły bieg historii Polski, jest niezwykle uniwersalny, i właśnie o tym będziemy rozmawiać podczas Gdańskiego Tygodnia Demokracji. Bardzo zależy nam na kształtowaniu świadomych postaw obywatelskich i pielęgnowaniu pojęć, takich jak: demokracja, obywatelskość, prawa człowieka, współpraca i dialog – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – To ważne, aby wiedzieć, skąd czerpać informacje i jak je weryfikować, jak angażować się w procesy zmian i być świadomym obywatelem. Wiele punktów programu, jak np. Gdańskie Lekcje Obywatelskie skierowane są do dzieci i młodzieży, bo to właśnie od zaszczepienia wrażliwości i świadomości wśród młodszego pokolenia zależy nasza przyszłość. Przyszłość w społeczeństwie pełnym wzajemnego zrozumienia, tolerancji, przestrzegania praw człowieka i Konstytucji. Przyszłość, w której każdy obywatel zdaje sobie sprawę, jak ważna i cenna jest możliwość udziału w wyborach. Nie śpijcie, weźcie udział w Gdańskim Tygodniu Demokracji i największym święcie demokracji – wyborach 15 października – dodaje prezydent Gdańska.

Debaty, spotkania i warsztaty

Pierwszego dnia wydarzenia, w piątek, 15 września, zaplanowano Konwent Młodych Pomorzan. To warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych z całego Pomorza oraz debata z udziałem samorządowców. Dyskusja będzie dotyczyła demokracji w Polsce z perspektywy oczekiwań młodego człowieka, a także o znaczeniu wyborów w demokratycznym państwie.

W debacie „Europa bez Rosji? O przyszłości kontynentu”, wezmą udział eksperci z Niemiec, Polski i Rosji. Podejmą oni próbę odpowiedzi na pytania –jakie błędy polityczne popełniła Europa wobec Rosji i jak należy kształtować politykę wobec niej w przyszłości, czy jesteśmy wystarczająco solidarni z Ukrainą i czy demokratyczna Rosja jest możliwa?

Wśród słuchaczy tego punktu programu znajdzie się między innymi 20-osobowa grupa rosyjskich aktywistów społeczeństwa obywatelskiego, działających na emigracji w Polsce na rzecz zainicjowania demokratycznej przeobrażeń w swojej ojczyźnie.

Tego dnia zaplanowano również dyskusję pisarzy - gości Gdańskich Targów Książki, na temat stanu demokracji w Polsce, w której wezmą udział Cezary Łazarewicz, Inga Iwasiów, Anna Goc i Thomas Orchowski.

W sobotę, 16 września w Europejskim Centrum Solidarności najmłodsi, w wieku 5-10 lat, będą mogli dowiedzieć się czym jest Konstytucji RP i prawa dziecka. Odbędą się bowiem warsztaty edukacji obywatelskiej, które poprowadzą liderki projektu Kreatywna Pedagogika i autorki książki pt.: "Konstytucja dla dzieci" Agnieszka Tomasik, Magdalena Buda i Magdalena Łukasiak.

Gdańskie Targi Książki

Gdańskie Targi Książki to święto dobrej literatury: tej popularnej, nagradzanej, ale i niszowej, mniej znanej. Tegoroczna edycja, która odbędzie się w dnia 15-17 września w Europejskim Centrum Solidarności będą czasem spotkań autorskich i głośnych premier wydawniczych. To także okazja, by porozmawiać o literaturze i kulturze z pisarzami i pisarkami, wziąć udział w debatach, warsztatach i panelach dyskusyjnych. Królować będzie proza, poezja, reportaż, komiks, literatura dziecięca i młodzieżowa (young adult). Wstęp na targi oraz udział we wszystkich wydarzeniach literackich będą bezpłatne.

W programie m.in. spotkania autorskie z Rebeccą Makkai, Manuelą Gretkowską, Renatą Lis, Mikołajem Grynbergiem, Mariuszem Szczygłem, Wojciechem Tochmanem, Ingą Iwasiów, Przemkiem Witkowskim, Maciejem Siembiedą, Anną Goc, Cezarym Łazarewiczem, Svensem Kuzmisem, Małgorzatą Sobczak, Thomasem Orchowskim oraz Marcinem Matczakiem.

Gdańskie Lekcje Obywatelskie

Podczas Gdańskiego Tygodnia Demokracji zostaną zainaugurowane także Gdańskie Lekcje Obywatelskie. To projekt skierowany do młodzieży na każdym etapie edukacji. Zajęcia przygotowano dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych. Uczniowie wraz z zaproszonymi na lekcje gośćmi z gdańskiego samorządu będą podejmować ważne dla współczesnego świata tematy.

We wtorek, 19 września w Europejskim Centrum Solidarności, uczniowie i ich nauczyciele wysłuchają sześciu lekcji w formule szybkich wykładów. Po wykładach wezmą udział w warsztatach pogłębiających dotyczących zdrowia psychicznego młodzieży, samorządności młodych, mediów społecznościowych i dezinformacji. Udział w zajęciach wymaga rejestracji.

Warsztaty dla uczniów gdańskich szkół

W przestrzeni publicznej niezbędna jest merytoryczna debata o podstawowych wartościach, jakie przysługują obywatelom demokratycznego kraju, szczególnie tym młodym. W ramach Gdańskiego Tygodnia Demokracji, dziennikarze Gazety Wyborczej w dniach 18 i 19 września przeprowadzą lekcje w wybranych szkołach oraz warsztaty w ECS, w których wezmą udział uczniowie klas dziennikarskich. Młodzież będzie dyskutować na temat: równości, prawdy, lokalności, zastosowań dla mediów społecznościowych, zjawiska dezinformacji i dziennikarskiej wiarygodności.

Program i więcej informacji na stronie gdansk.pl

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..