Z naszych miast

"Beksiński w Gdańsku"

Cofnij

30 czerwca 2023

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, już od soboty, 1 lipca 2023 r., czynna będzie jedna z największych wystaw obrazów Zdzisława Beksińskiego organizowanych dotąd w Polsce. 64 dzieła eksponowane są na dwóch poziomach - w foyer i w sali poniżej. Większość prac pochodzi z Muzeum Historycznego w Sanoku, a dziewięć z kolekcji prywatnych, spośród nich trzy nie były dotąd nigdy prezentowane. Wystawa potrwa do 1 października 2023 r. Bilety w cenie 40 zł.

Zdzisław Beksiński (1929- 2005) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów. Był malarzem, rzeźbiarzem, zajmował się fotografią, rysował. Na jego wystawach pojawiają się tłumy, ale rzadko ktoś deklaruje, że chciałby mieć taki obraz w domu, bo budzą zarówno fascynację, jak i lęk. 

Na płótnach monumentalne budowle wyłaniają się z zamglonych krajobrazów, gigantyczne głowy w hełmach zieją czeluścią pustych oczodołów, a na popękanej z braku wody ziemi rozkładają się ludzko - zwierzęce szczątki. Pełzają zdeformowane postaci, trupie światło tylko gdzieniegdzie rozjaśnia czerwień pożarów. 

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..