Aktualności

Jest szansa na poprawę projektu o modernizacji szpitali

Cofnij

6 lipca 2022

Pomimo negatywnej oceny, jaka Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego wystawiła projektowi ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa, strona samorządowa nadal dyskutuje nad nim ze stroną rządową. Podczas ostatniego posiedzenia Zespołu ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej padła ze strony Ministerstwa Zdrowia deklaracja przygotowania (do końca wakacji) autopoprawki uwzględniającej część zgłaszanych przez samorządy postulatów.

Przedstawiciele samorządowej strony Zespołu ds. ochrony zdrowia KWRiST pozytywnie ale i z pewną rezerwą odnieśli się do deklaracji przedstawionej przez Macieja Miłkowskiego, wiceministra zdrowia, który powiedział, że teraz (w lipcu i sierpniu) jest czas aby przygotować propozycje zmian do projektu, które następnie (w formie autopoprawki i z poparciem rządu) zostaną przedstawione w Sejmie, razem z pierwszym czytaniem projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa.

Strona samorządowa Zespołu zadeklarowała gotowość zaangażowania się w te prace. – Pytanie jest, czy mamy jeszcze szanse na rozmowy i zmianę istotnych postanowień tego projektu, czy będziemy rozmawiać tylko o szczegółach – dopytywał Marek Wójcik, sekretarz strony samorządowej KWRiST. Na to pytanie nie udało się uzyskać od przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia jednoznacznej odpowiedzi. – Mamy rozmawiać – odpowiadał Maciej Miłkowski. – Nie mogę zadeklarować, że na zmiany pryncypiów się zgodzimy.

Te pryncypia, to przede wszystkim przewidziane w projekcie ustawy utworzenie Agencji Restrukturyzacji Szpitali. Rozwiązanie to – od samego początku – było mocno krytykowane przez stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Ale – jak stwierdził Marek Wójcik – z tym, że Agencja powstanie samorządowcy będą musiały się pogodzić i to zaakceptować.

Dlatego też strona samorządowa przedstawiła w trakcie posiedzenia listę zmian, które autopoprawka powinna uwzględniać.

- Aby ustawa stała się bardziej zjadliwa dla samorządów należy po pierwsze zmniejszyć jej uznaniowość, a po drugie zwiększyć transparentność – wyliczała Bernadeta Skóbel, radca prawny Związku Powiatów Polskich. – Należy zatem wprowadzić obowiązek uzasadniania wydawanych na jej podstawie opinii (np. wydawanej przez prezesa ARS opinii o planie rozwojowym szpitala), a także wprowadzić procedury odwoławcze – dodawała.

- Resort zdrowia powinien zrozumieć, że samorządy naprawdę chcą restrukturyzować nasze szpitale – dodawał Marek Wójcik. – Dlatego proponujemy aby przewidziany w projekcie przymus czy obligatoryjność zastąpić dobrowolnością. Trzeba odstąpić od rozwiązań siłowych. Nie ma potrzeby, aby w naszych szpitalach lądowali spadochroniarze z Agencji Restrukturyzacji Szpitali. Zamiast komisarzy wolimy doradców, zamiast ingerencji w zarządzanie – wsparcie. Zupełnie nie do przyjęcia są rozwiązania ingerujące w nasz majątek i obarczające konsekwencjami działań doradców restrukturyzacyjnych wyłącznie JST – dodawał sekretarz strony samorządowej KWRiST.

- Projekt który KWRiST zaopiniowała negatywnie został skrytykowany przez większość regionów, także to nie jest kwestia przychylności, bądź nieprzychylności wobec władzy centralnej. Wszyscy chcemy stworzyć dobry system zarządzania ochroną zdrowia, potwierdza to aktywność samorządów i ilość środków, jakie samorządy zaangażowały w poprawę funkcjonowania szpitali. Doceniamy koncyliacyjny charakter przedstawionej przez pana ministra Miłkowskiego inicjatywy i jesteśmy gotowi na współpracę - podsumował Roman Kolek, radny województwa opolskiego, przewodniczący Komisji ds. ochrony zdrowia ZWRP.

Posiedzenie Zespołu ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej KWRiST odbyło się 5 lipca 2022 r.

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..