Z naszych miast

Matura już jutro! Jak przygotowują się do niej młodzi łodzianie?

Cofnij

6 maja 2024

Chciało by się rzec "już za rok matura", ale to już jutro w całej Polsce zaczną się egzaminy dojrzałości. Czas przygotować białe koszule i długopisy. Egzamin dojrzałości napisze w tym roku kilka tysięcy młodych łodzian!

Matury 2024 rozpoczną się we wtorek 7 maja, punktualnie o 9:00. Najpierw uczniowie podejdą do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. W środę zmierzą się z królową nauk, czyli matematyką. W czwartek czeka ich egzamin z wybranego języka obcego. W Łodzi do najważniejszego sprawdzianu przystąpi niemal 6 500 absolwentów szkół średnich. Około 5 300 to uczniowie, którzy maturę będą pisać po raz pierwszy. Prawie 1200 osób zdecydowało się spróbować ponownie i poprawić swój wynik z poprzednich lat. 

Po pierwszych egzaminach przed uczniami kolejne wyzwania, czyli matury na poziomie rozszerzonym. Maturzyści sami wybrali przedmioty, z których chcą się sprawdzić. Jak co roku dużą popularnością cieszą się języki – polski i angielski. W tej kategorii królują jednak nauki ścisłe – m.in. matematyka, geografia, biologia, chemia, fizyka czy informatyka. Są też takie egzaminy, które pisać będzie zaledwie kilkoro uczniów w całej Łodzi – to na przykład historia muzyki czy język łaciński i kultura antyczna.

Wyniki tegorocznych matur uczniowie poznają 9 lipca. Od liczby zdobytych punktów zależy m.in. to, czy dostaną się na wymarzone kierunki studiów. 

 

Źródło: lodz.pl

Foto: Sincerely Media/Unsplash

 

Julia Wiśniewska

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..