Z naszych miast

Katowice: Akademia Pana Kleksa podbija Netflixa!

Cofnij

8 maja 2024

Od 8 maja film "Akademia Pana Kleksa" w reżyserii Macieja Kawulskiego będzie dostępny na platformie Netflix. Produkcja, która swoją premierę w kinach miała 5 stycznia, zdobyła serca blisko 3 milionów widzów. Teraz wszyscy abonenci Netflix w Polsce, a wkrótce także ci z rynków zagranicznych, będą mieli możliwość zanurzenia się w tej magicznej przygodzie w domowym zaciszu. Katowice są oficjalnym partnerem tego magicznego filmu. W Katowicach można też obejrzeć figurę Pana Kleksa z klocków Lego!

Nowa ekranizacja Akademii Pana Kleksa to uwspółcześniona wersja klasycznej powieści Brzechwy, przemawiająca swoją treścią i formą do najmłodszych, ale i wchodząca w dialog ze starszymi widzami, którzy wciąż pamiętają kultową ekranizację z lat 80.

Miasto Katowice to jedyne polskie miasto, które możemy zobaczyć w nowej Akademii Pana Kleksa. Bogate dziedzictwo kulturowe i artystyczne zostało pokazane w najlepszym świetle na dużym ekranie. 

 - Jesteśmy dumni z tego, że Katowice zostały oficjalnym partnerem filmu o przygodach Ambrożego Kleksa. Nasze miasto ma okazję zaprezentować swoje piękno i unikalny klimat widzom z całej Polski. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie i potwierdzenie tego, że Katowice są miejscem godnym uwagi i inspirującym dla twórców filmowych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Ambroży Kleks z klocków LEGO jak z bajki!

8 maja o godz. 10:00 podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach została zaprezentowana figura Kleksa z klocków LEGO®. Uroczystego odsłonięcia dokonał Prezydent Katowic - Marcin Krupa oraz Koproducent Filmu, współwłaściciel „Bajki Pana Kleksa” oraz „Kleks. Magia Kina” w Katowicach – Grzegorz Pietraszewski. 

- Jan Brzechwa, pisząc Akademię Pana Kleksa w 1946 nie miał szans przebić się  poza mury Zimnej Wojny i dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Podobnie Krzysztof Gradowski, któremu także nie udało się w 1983 wyjść ze swoim dziełem poza granice naszego kraju. Dzisiaj -  dzięki platformom streamingowym takim jak Netflix mamy dużo większe możliwości, dzięki którym Abroży Kleks może stać się postacią międzynarodową, a historię Akademii pozna cały świat! – mówi Grzegorz Pietraszewski, koproducent filmu.

Figura Kleksa będzie dostępna dla gości Kongresu do 9 maja, a następnie zostanie przetransportowana na ul. Staromiejską 13 w Katowicach, gdzie od 1 maja znajduje się Galeria Urban Art, tymczasowa wystawa z pracami wybitnych artystów.

Wystawa jest otwarta dla zwiedzających 5 dni w tygodniu, od wtorku do soboty w godzinach 14.00 -18.00. Wstęp jest bezpłatny, ale aby odwiedzić wystawę należy skorzystać z systemu rejestracyjnego -  po rejestracji mailowo otrzymuje się  bezpłatną wejściówkę. Wystawa ma charakter czasowy – działa do 30 czerwca 2024 r. Projekt „W ramach miasta – Urban Art” to kolejne działanie realizowane w związku z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

 

W rolach głównych: Antonina Litwiniak, Tomasz Kot, Piotr Fronczewski, Danuta Stenka, Agnieszka Grochowska, Daniel Walasek, Konrad Repiński

Reżyseria: Maciej Kawulski 

Scenariusz: Krzysztof Gureczny, Agnieszka Kruk, Maciej Kawulski 

Zdjęcia: Bartek Cierlica PSC 

Producenci: Tomasz Wardyn, Maciej Kawulski 

Produkcja: Open Mind Production 

Partnerzy filmu: InPost, Miasto Katowice, LEGO®, Motus, Steakownia, Bakalland 

Dystrybucja: NEXT FILM  

Źródło: katowice.eu

Julia Wiśniewska

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..