Główną przesłanką do otrzymania tej nagrody był fakt, że zakładał on ochronę zarówno walorów przyrodniczych, jak i kulturowych, a obszar objęty projektem to blisko 10 proc. powierzchni miasta (3,3 tys. hektarów). Równocześnie procedurą planistyczną objęto tereny położone w 17 z 18 dzielnic Krakowa, które zostały podzielone na 215 obszarów.
Holistyczne podejście do planowania
– Ten plan w dużej mierze chroni tereny zieleni w obszarach zurbanizowanego centrum a także zewnętrzny zielony pierścień Krakowa. Zachowanie dużych połaci terenów pokrytych roślinnością pozytywnie wpływa na ograniczanie zjawiska miejskiej wyspy ciepła i tworzenie lokalnych obszarów wymiany powietrza. Stanowi bezprecedensowy przykład realizacji projektu, w którym ochrona środowiska, krajobrazu oraz elementów dziedzictwa kulturowego i historycznego stanowi podstawowy cel podejmowanych działań planistycznych – podkreśla Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa ds. zrównoważonego rozwoju.
Znaczna część planu obejmuje doliny rzek m.in.: Wisły, Rudawy, Prądnika (Białuchy), Wilgi, a zapisy planu służą utrzymaniu ciągłości korytarzy ekologicznych. Jeśli chodzi o miejsca cenne ze względów historycznych i kulturowych, to ochroną zostały objęte założenia architektury militarnej, takie jak Twierdza Kraków.
Plan reguluje także sposób zachowania miejsc ważnych dla mieszkańców takich jak m.in.: park Jordana, park Krakowski, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, część dawnego lotniska Kraków-Rakowice czy Skałki Twardowskiego.
Historia projektu
Jak wyjaśnia dyrektor Elżbieta Szczepińska z Wydziału Planowania Przestrzennego - początkowe trudności z przyjęciem dokumentu w całości doprowadziły do jego podziału na części, ale ostatecznie nie przeszkodziły w kształtowaniu za pomocą planu miejscowego granic rozwoju zabudowy, sprzyjając budowaniu Krakowa jako miasta zwartego, adaptującego się do zmian klimatu i zachowującego jednocześnie dziedzictwo historyczne, kulturowe i przyrodnicze.
Sporządzanie tego planu zostało zainicjowane uchwałą Rady Miasta Krakowa z 26 października 2016 r. Po przeprowadzeniu niezbędnych czynności planistycznych w czerwcu 2018 r. projekt został przedstawiony Radzie Miasta Krakowa. W wyniku kolejnych uchwał Rady Miasta został podzielony on na trzy etapy, oznaczone literami: A, B i C. Etap B uległ podziałowi na 16 podetapów. W efekcie pierwotny projekt planu przybrał postać osiemnastu projektów, kierowanych do Rady Miasta Krakowa w różnym czasie.
Obecnie 10 części planu ma charakter obowiązującego prawa, 8 zakończonych projektów oczekuje na uchwalenie przez Radę Miasta Krakowa.
Nagroda została przyznana w 60. edycji konkursu o nagrodę Ministra Rozwoju i Technologii 2023 za wybitne osiągnięcia w dziedzinach architektury i budownictwa oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego.
W ramach obecnej edycji wpłynęło łącznie 36 wniosków, w dziedzinie „Architektura i budownictwo” – 14, natomiast w obszarze „Planowanie przestrzenne” – 22. Przyznano dwie nagrody główne i cztery wyróżnienia.
Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali, która odbędzie się w październiku.
Źródło: krakow.pl
Fot. Ministerstwo Rozwoju i Technologii / gov.pl / domena publiczna