Z naszych miast

Kraków nagrodzony za planowanie przestrzenne

Cofnij

18 sierpnia 2023

Kraków otrzymał wyróżnienie w konkursie ogłoszonym przez ministra rozwoju i technologii za projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Dla wybranych obszarów przyrodniczych miasta Krakowa”. Plan został opracowany przez zespół Wydziału Planowania Przestrzennego UMK.

Główną przesłanką do otrzymania tej nagrody był fakt, że zakładał on ochronę zarówno walorów przyrodniczych, jak i kulturowych, a obszar objęty projektem to blisko 10 proc. powierzchni miasta (3,3 tys. hektarów). Równocześnie procedurą planistyczną objęto tereny położone w 17 z 18 dzielnic Krakowa, które zostały podzielone na 215 obszarów.

Holistyczne podejście do planowania

Ten plan w dużej mierze chroni tereny zieleni w obszarach zurbanizowanego centrum a także zewnętrzny zielony pierścień Krakowa. Zachowanie dużych połaci terenów pokrytych roślinnością pozytywnie wpływa na ograniczanie zjawiska miejskiej wyspy ciepła i tworzenie lokalnych obszarów wymiany powietrza. Stanowi bezprecedensowy przykład realizacji projektu, w którym ochrona środowiska, krajobrazu oraz elementów dziedzictwa kulturowego i historycznego stanowi podstawowy cel podejmowanych działań planistycznych – podkreśla Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa ds. zrównoważonego rozwoju.

Znaczna część planu obejmuje doliny rzek m.in.: Wisły, Rudawy, Prądnika (Białuchy), Wilgi, a zapisy planu służą utrzymaniu ciągłości korytarzy ekologicznych. Jeśli chodzi o miejsca cenne ze względów historycznych i kulturowych, to ochroną zostały objęte założenia architektury militarnej, takie jak  Twierdza Kraków.

Plan reguluje także sposób zachowania miejsc ważnych dla mieszkańców takich jak m.in.: park Jordana, park Krakowski, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, część dawnego lotniska Kraków-Rakowice czy Skałki Twardowskiego.

Historia projektu

Jak wyjaśnia dyrektor Elżbieta Szczepińska z Wydziału Planowania Przestrzennego  - początkowe trudności z przyjęciem dokumentu w całości doprowadziły do jego podziału na części, ale ostatecznie nie przeszkodziły w kształtowaniu za pomocą planu miejscowego granic rozwoju zabudowy, sprzyjając budowaniu Krakowa jako miasta zwartego, adaptującego się do zmian klimatu i zachowującego jednocześnie dziedzictwo historyczne, kulturowe i przyrodnicze.

Sporządzanie tego planu zostało zainicjowane uchwałą Rady Miasta Krakowa z 26 października 2016 r. Po przeprowadzeniu niezbędnych czynności planistycznych w czerwcu 2018 r. projekt został przedstawiony Radzie Miasta Krakowa. W wyniku kolejnych uchwał Rady Miasta został podzielony on na trzy etapy, oznaczone literami: A, B i C. Etap B uległ podziałowi na 16 podetapów. W efekcie pierwotny projekt planu przybrał postać osiemnastu projektów, kierowanych do Rady Miasta Krakowa w różnym czasie.

Obecnie 10 części planu ma charakter obowiązującego prawa, 8 zakończonych projektów oczekuje na uchwalenie przez Radę Miasta Krakowa.

Nagroda została przyznana w 60. edycji konkursu o nagrodę Ministra Rozwoju i Technologii 2023 za wybitne osiągnięcia w dziedzinach architektury i budownictwa oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego.

W ramach obecnej edycji wpłynęło łącznie 36 wniosków, w dziedzinie „Architektura i budownictwo” – 14, natomiast w obszarze „Planowanie przestrzenne” – 22. Przyznano dwie nagrody główne i cztery wyróżnienia. 

Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali, która odbędzie się w październiku.

 

Źródło: krakow.pl

Fot. Ministerstwo Rozwoju i Technologii / gov.pl / domena publiczna

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..