Aktualności

Metropolie się liczą!

Cofnij

13 lipca 2023

Metropolie to przede wszystkim ludzie, ich mieszkańcy oraz przestrzeń o różnej historii i uwarunkowaniach. Duże miasta wraz z otaczającymi je gminami tworzą sieć naczyń połączonych, zintegrowanych, lecz różnych równocześnie. Można je opisywać na różnych płaszczyznach. Jedną z nich jest perspektywa liczbowa, która obiektywnie przedstawia sytuację demograficzną i społeczno-ekonomiczną w różnych wymiarach. Takie podejście prezentuje projekt „Metropolie w liczbach”, który jest poświęcony 12 miastom tworzącym Unię Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza oraz ich obszarom metropolitalnym.

W ramach kolejnej odsłony projektu „Metropolie w liczbach” przedstawiamy interaktywną platformę analityczną, która umożliwia analizę i monitoring sytuacji zarówno na poziomie całych obszarów metropolitalnych, jak również poszczególnych miast i gmin. 

Duże miasta pełnią funkcję centrów życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego – silnie wpływając na sąsiadujące gminy i całe regiony. Nierzadko żyją z nimi w symbiozie i wzajemnie korzystają ze swoich potencjałów. Z tego powodu, w „Metropoliach w liczbach” przyglądamy się również obszarom metropolitalnym w różnych delimitacjach terytorialnych, takich jak: podział w oparciu o podregiony NUTS-3, podział w oparciu o uczestnictwo w stowarzyszeniach, związkach międzygminnych oraz podział według funkcjonalnych obszarów aglomeracyjnych (FUA). 

Platforma zawiera dane statystyczne pochodzące z GUS dla 10 kluczowych obszarów funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego. Są to: demografia, rynek pracy, przedsiębiorczość, edukacja i opieka nad dzieckiem, budownictwo i nieruchomości, transport, zdrowie i opieka społeczna, kultura, środowisko i turystyka.

 

Do pobrania


X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..