Ogólne

Miasta UMP solidarne z Ukrainą

Cofnij

24 lutego 2022

Ponad 600 obywateli Ukrainy, jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie mogło znaleźć schronienie i opiekę w Gdańsku. Miejsca, w których uchodźcy będą mogli znaleźć schronienie typują – wspólnie z rządem – władze Krakowa. Także wrocławski samorząd współpracując ze służbami wojewody, przygotowuje się do niesienia pomocy humanitarnej mieszkańcom Ukrainy.

Od 22 lutego, codziennie o godz. 17:00 iluminacje na Placu Litewskim w Lublinie rozświetlają się w niebiesko-żółtych barwach flagi Ukrainy. Solidarność z Ukrainą wyraziły także władze Wrocławia. W Krakowie 24 lutego o 12:15 zabrzmi dzwon Bolesław na wieży ratuszowej., który w średniowieczu bił na alarm i ostrzegał mieszczan przed niebezpieczeństwem. Dziś zabrzmi w geście solidarności z Ukrainą. 17 lutego demonstracja solidarności z Ukrainą odbyła się w Warszawie, z tej okazji Pałac Kultury i Nauki został podświetlony na żółto i niebiesko – w barwy narodowe Ukrainy. 16 lutego społeczność ukraińsko – polska Gdańska zorganizowała pikietę pod Konsulatem Generalnym Federacji Rosyjskiej we Wrzeszczu. Odbyła się także manifestacja na Placu Solidarności. To wyrazy poparcia dla Ukrainy i jednocześnie sprzeciwu wobec Rosyjskiej agresji na Ukrainę.

- Kryzys za wschodnią granicą państwa wprowadza niepewność i nieprzewidywalność, tym bardziej potrzebne jest pilne zaplanowanie odpowiednich działań przy współpracy wszystkich potencjalnych partnerów – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, prezes Zarządu UMP.

Nie tylko wyrazy solidarności

Gotowość pomocy uchodźcom z Ukrainy i pełnej współpracy z rządem w tym zakresie zadeklarowali prezydenci miast Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza. W piśmie skierowanym do Mariusza Kamińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz Marleny Maląg, minister rodziny i polityki społecznej czytamy m.in. „Zaangażowanie w pomoc uchodźcom, szczególnie w kwestii: edukacji, zakwaterowania, dostępu do opieki medycznej, rynku pracy, wsparcia językowego i asystowania w załatwianiu podstawowych spraw urzędowych - będzie ogromnym wyzwaniem dla samorządów, które gotowi jesteśmy podjąć. W związku z powyższym, zwracamy się do strony rządowej o pilne przekazanie samorządom konkretnych informacji o planowanych rozwiązaniach prawno-finansowych w tej kwestii.”.

Miasta współpracują z administracją rządową

Władze miast UMP odpowiedziały także działaniami na skierowane do wszystkich samorządów pisma wojewodów, w których zwrócono się o wskazanie obiektów na punkty recepcyjne i/lub ośrodki, w których mogliby zostać zakwaterowani obywatele i obywatelki Ukrainy.

 - Zgodnie z pismem Wojewody, przygotowaliśmy listę czterech podmiotów, które możemy przekazać do zakwaterowania ewentualnych uchodźców z Ukrainy, w których schronienie będzie mogło znaleźć 646 osób. Taka lista trafiła do Urzędu Wojewódzkiego, który będzie decydował o ich wykorzystaniu - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Na przyjęcie uchodźców z Ukrainy szykują się także władze Krakowa. - Wspólnie z rządem typujemy miejsca, w których uchodźcy będą mogli znaleźć schronienie. Ze stowarzyszeniami ukraińskimi rozmawiamy o formach pomocy, jakie mogą być potrzebne przybyszom. Wierzę, że pomoc będą nieść nie tylko instytucje państwowe i samorządowe, ale także krakowianie, którzy wielokrotnie udowodnili, że nie są obojętni na ludzkie tragedie. – napisał w specjalnej odezwie do mieszkańców Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. - Jesteśmy w stałym kontakcie zarówno z wojewodą, rządem, jak i stowarzyszeniami ukraińskimi, bo trzeba pamiętać, że Ukraińców mamy w Krakowie już prawie 100 tysięcy. Spodziewamy się, że, być może, część z nich będzie chciała sprowadzić tu rodziny, aby zapewnić im bezpieczeństwo – dodaje prezydent Krakowa.

Podobne działania podejmują także władze Wrocławia. - – Rozmawiamy ze służbami wojewody, będziemy gotowi z pomocą humanitarną na wypadek, gdyby sytuacja na Ukrainie się zaostrzała, co, mam nadzieję, nie nastąpi. Rozmawiamy o konkretnych lokalizacjach, powstaje już pierwsza lista takich miejsc, ale i lista partnerów, w tym organizacji pozarządowych, bo to działanie, które powinno łączyć zasoby i siły podmiotów publicznych i niepublicznych – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

- Lublin stał się domem dla ponad 3 tys. studentów oraz wielu pracowników pochodzących z Ukrainy.W obliczu agresji Rosji wobec Ukrainy nie możemy pozostać obojętni. Liczę na to, że zarówno Polska, jak i Unia Europejska oraz NATO podejmą zdecydowane kroki wobec państwa, które otwarcie i brutalnie łamie prawo międzynarodowe. Pozostajemy też w stałym kontakcie z wojewodą w sprawie pomocy dla uchodźców z Ukrainy – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..