Aktualności

Projekt ustawy o planowaniu przestrzennym skierowany na Zespół infrastruktury KWRiST

Cofnij

26 sierpnia 2022

W ocenie Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza proponowana w projekcie nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym instytucja planu ogólnego gminy, jako aktu prawa powszechnie obowiązującego może skutkować wielomilionowymi dla dużych miast roszczeniami odszkodowawczymi, w przypadku podjęcia przez gminy działań zmierzających do ograniczenia rozpraszania zabudowy.

22 sierpnia br. Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu nową wersję projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Jednocześnie resort wystąpił do Zespołu ds. infrastruktury, urbanistyki i transportu KWRiST o włączenie dyskusji nad w/w projektem do porządku obrad najbliższego posiedzenia Zespołu przewidzianego na 25 sierpnia br.

Wraz z projektem ustawy resort rozwoju i technologii przekazał stronie samorządowej informację na temat rozpatrzenia uwag wniesionych przez poszczególne samorządy i ogólnopolskie organizacje samorządowe do projektu w wersji z dnia 20 kwietnia 2022 r. Zdecydowana większość z nich (110 uwag na około 150 wniesionych do projektu) nie została uwzględniona.

W ocenie Unii Metropolii Polskich projektu nowelizacji w wersji z dnia 20 kwietnia 2022 r. nie można traktować jako projektu gotowego do nadania mu biegu legislacyjnego. Dlatego UMP podtrzymuje swoją negatywną ocenę wobec projektu wyrażoną w stanowisku z dnia 18 lutego 2022 r. M.in. dlatego, że nowa wersja projektu (która w swej istocie nie różni się zasadniczo od projektu pierwotnego z dnia 31 grudnia 2021 r.) nie rozwiąże wielu z zasadniczych problemów prawnych obecnego systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego. W szczególności zaś projekt nie podejmuje problematyki planowania przestrzennego na poziomie metropolitalnym. Nie przyczyni się do powstrzymania trwających od ponad 30 lat tendencji do „rozlewania się miast”. Nie rozwiązuje kwestii bardziej ekonomicznego wykorzystania przestrzeni na cele zabudowy, przełożenia ciężaru działań władz gmin z niekontrolowanej ekspansji zabudowy na działania rewitalizacyjne i uzupełniania zabudowy na terenach już zabudowanych. Wreszcie nie dąży też, w wystarczający sposób, do poprawy warunków realizacji praw podmiotowych mieszkańców i użytkowników przestrzeni, oraz do przełożenia kosztów nowej urbanizacji na podmioty odnoszące korzyści z przekształceń gruntów na budowlane, zamiast obciążania nimi całej wspólnoty samorządowej.

Unia Metropolii Polskich w swoim stanowisku zwraca ponadto uwagę, że zawarte w projekcie rozwiązania niosą ze sobą poważne zagrożenia dla budżetów miast i jednostek samorządu terytorialnego. - Proponowana w projekcie ustawy instytucja planu ogólnego gminy, jako aktu prawa powszechnie obowiązującego (podobnie jak w przypadku projektu w wersji z dnia 31 grudnia 2021 r.) może skutkować wielomilionowymi dla dużych miast roszczeniami odszkodowawczymi, w przypadku podjęcia przez gminy działań zmierzających do ograniczenia rozpraszania zabudowy. W konsekwencji Unia Metropolii Polskich stoi na stanowisku, że projekt ustawy o ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz o zmianie niektórych innych ustaw nie powinien zostać (w obecnym kształcie) skierowany do dalszych prac legislacyjnych. Przeciwnie prace nad nim powinny być kontynuowane na obecnym etapie i w ścisłej współpracy z ogólnopolskimi organizacjami samorządowymi wchodzącymi w skład Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..