Aktualności

#6 Podcast o ROP. Jak systemowo uszczelnić ROP - BDO?

Cofnij

6 maja 2024

Nasz cykl edukacyjnym przybliża system Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP). Ma on na celu zwiększenie świadomości mieszkańców na temat gospodarowania odpadami w naszych miastach oraz zmian, jakie wszystkich czekają. Zapraszamy na kolejny odcinek, w którym Michał Dąbrowski, Przewodniczący Rady Polskiej Izby Gospodarki Odpadami opowiada o tym, jak można systemowo uszczelnić ROP.

Wychodząc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na świadomość ekologiczną i edukację dotyczącą zrównoważonego rozwoju, rozpoczęliśmy cykl edukacyjny poświęcony systemowi Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP).

ROP to niezwykle ważna i korzystna dla mieszkańców zmiana, ale nowe rozwiązania dotyczące systemu gospodarowania odpadami trudno wyjaśnić w „dwóch słowach”. Z pomocą przychodzi nasz cykl, który w przystępny sposób przybliży nadchodzące i oczekiwane przez nas zmiany. W każdym odcinku naszego cyklu specjaliści branży odpadowej i przedstawiciele samorządów przedstawiają konkretne zagadnienia i podają jasne argumenty dla postulowanych zmian. 

Czym jest ROP?

ROP, czyli Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta, to mechanizm wprowadzony w celu zapewnienia ponoszenia przez producentów odpowiedzialności finansowej lub finansowej i organizacyjnej, gdy produkty w opakowaniach stają się odpadami. Oznacza to, że są odpowiedzialni za zbieranie, przetwarzanie i recykling odpadów pochodzących z ich produktów, co ma na celu zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko. 

Obejrzyj i posłuchaj wszystkie odcinki podcastu o ROP: Apel o sprawiedliwy ROP - YouTube

Odcinek 6: Jak systemowo uszczelnić ROP - BDO?

W kolejnym odcinku naszego podcastu Michał Dąbrowski z PIGO wskazał m.in. jak ważnym elementem wdrożenia systemu ROP będzie skuteczne monitorowanie gospodarowania odpadami. Celem zapewnienia skutecznego monitorowania dokumenty potwierdzające recykling powinny być pod ścisłą kontrolą i być generowane ze sprawnie funkcjonującej w pełni scyfryzowanej bazy danych o odpadach. 

Cykl edukacyjny o systemie ROP to doskonała okazja dla wszystkich zainteresowanych zagadnieniami związanymi z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat nowoczesnych rozwiązań ekologicznych i ich wpływu na życie społeczne i gospodarcze. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia i posłuchania kolejnego odcinka! 

Julia Wiśniewska

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..