UNBROKEN. Miasta UMP zaangażują się w projekt z Lwowa

Cofnij

12 lipca 2022

12 lipca br., w cyklicznym spotkaniu prezydentów Miast Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza uczestniczył Andrij Sadowy, mer Lwowa, który zaprezentował projekt UNBROKEN, czyli budowę we Lwowie centrum pomocy cywilnym ofiarom działań rosyjskiej armii. Jak poinformował Sadowy szacuje się, że około 100 tys. Ukraińców potrzebuje zaopatrzenia w protezy, a kolejny milion rehabilitacji.

Lwów jest miastem, do którego od początku agresji Rosji na Ukrainę trafiają ofiary działań wojennych. Są to przede wszystkim cywile: osoby starsze, kobiety i dzieci z zaatakowanych przez rosyjskie wojsko miast, miasteczek i wsi.

- W lwowskich szpitalach przebywa ponad tysiąc ciężko rannych Ukraińców – dzieci, kobiety, osoby starsze. Z odciętymi kończynami, oparzeniami, ranami od pocisków. Rozumiemy, że po leczeniu duża liczba Ukraińców będzie wymagała rehabilitacji. Niestety dzisiaj często jesteśmy zmuszeni prosić o pomoc międzynarodowe kliniki – mówił Andrij Sadowy. - Naszym celem jest zapewnić Ukraińcom wszelką niezbędną pomoc tutaj, we własnym kraju, w pobliżu swoich rodzin.

Tak zrodził się projekt UNBROKEN - budowy we Lwowie Narodowego Centrum Rehabilitacji.

- Główny projekt, nad którym teraz pracujemy to stworzenie we Lwowie Narodowego Centrum Rehabilitacji dla osób poszkodowanych podczas wojny (wojskowych i cywili). Chodzi o dziesiątki tysięcy ludzi którzy potrzebują pilnej pomocy teraz, a po operacjach rehabilitacji i stałej pomocy przez całe życie – tłumaczył Sadowy- Mamy już wielu potencjalnych i realnych partnerów m. in. Czerwony Krzyż Ukraina, Freiburg, Wrocław, Wielka Brytania, USA, Szwajcaria, Siemens, IT Cluster Lviv etc. Więc mamy już zapowiedzi na wsparcie projektu na kilka milionów euro, jednak całość inwestycji to 77 mln euro – dodawał mer Lwowa.

Aby usprawnić zbiórkę niezbędnych funduszy, władze Lwowa zdecydowały powołać międzynarodową fundację. Jej działające w poszczególnych państwach oddziały mogłyby zajmować się pozyskiwaniem niezbędnych do realizacji projektu UNBROKEN funduszy.

- Obecnie rozpatrujemy powołanie takiej fundacji w Polsce. Chcielibyśmy, aby odbyło się we współpracy z polskimi samorządami (miastami) oraz zrzeszającymi je organizacjami, takimi jak Unia Metropolii Polskich – mówił Andrij Sadowy. - Chodzi nam nie tylko o pomoc w założeniu fundacji, ale także o uczestnictwu miast w rozpowszechnieniu informacji o projekcie wśród swoich miast partnerskich, innych kontaktów, wsparcie organizacyjne i merytoryczne – dodawał.

Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku i  prezes Zarządu Unii Metropolii Polskich zadeklarował, że UMP, jak i miasta UMP włączą się w proces pomocy tworzenia Narodowego Centrum Rehabilitacji we Lwowie. – Oczywiście wymaga to zbadania możliwości prawnych naszego działania w tym zakresie – mówił prezes UMP.

- To jest nie tylko kwestia prawna związana z możliwością założenia fundacji, ale także przekazania niezbędnych informacji naszym partnerom w kraju i za granicą – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i przewodniczący Rady Unii Metropolii Polskich, deklarując jednocześnie pełne poparcie i wsparcie dla realizowanego przez Lwów projektu.

W trakcie dyskusji, która wywiązała się po wystąpieniu mera Lwowa prezydenci Miast UMP wskazywali także inne potencjalne możliwości finansowania realizacji projektu UNBROKEN, m.in. z funduszy Unii Europejskiej. Mówili również o możliwościach zainteresowania jego realizacją takich gremiów jak Europejski Komitet Regionów, czy EuroCities.

Dyskusja na temat możliwości wsparcia Lwowa w realizacji projektu UNBROKEN będzie kontynuowana na forum Zarządu UMP.

Do pobrania


Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..