Aktualności

Gdańsk: W gronie miast o szkolnictwie - posiedzenie Komisji Unii Metropolii Polskich ds. Edukacji

Cofnij

25 października 2022

W Gdańsku odbyło się dwudniowe spotkanie Komisji Unii Metropolii Polskich ds. Edukacji. W programie były m.in. wizyty w gdańskich szkołach, wymiana najlepszych praktyk, prezentacja projektu pierwszego raportu UMP dotyczącego oświaty w największych miastach kraju.

Komisja UMP ds. Edukacji - co to za ciało?

Aktywność Unii Metropolii Polskich objawia się w różny sposób, między innymi w ramach prac powołanych przez prezydentów stałych komisji oraz zespołów doraźnych. Te robocze ciała składające się z przedstawicieli 12 miast zostały powołane, aby na bieżąco reagować na konkretne problemy, przygotowywać się do kolejnych wyzwań, wymieniać się doświadczeniami, przedstawiać sprawdzone rozwiązania. W Komisji UMP ds. Edukacji współpracują ze sobą wiceprezydenci i dyrektorzy biur i wydziałów odpowiedzialni  za realizację w naszych miastach zadań oświatowych.  Komisji patronuje Bydgoszcz, a przewodniczy pani Iwona Waszkiewicz, wiceprezydent Bydgoszczy. Nad pracami komisji czuwa Agata Saracyn - koordynatorka z Biura UMP.

Spotkanie odbyło się 21 i 22 października br. Między innymi w auli Zespołu Szkół Łączności  w Gdańsku.

Edukacja w raporcie Unii Metropolii Polskich

Pierwszym punktem spotkania była krótka prezentacja projektu raportu UMP o roboczym tytule: “Oświata w największych miastach Polski. Analiza wybranych aspektów i wyzwań dla edukacji w miastach UMP”

- To pierwszy nasz taki stricte edukacyjny raport - zaznaczył Tomasz Fijołek dyrektor Biura Unii Metropolii Polskich. - Chcieliśmy pokazać w nim oświatę z naszego punktu widzenia. Przygotowaliśmy to opracowanie, a w przyszłości planujemy kolejne, poświęcone temu obszarowi, ponieważ chcemy nadawać ton debacie o edukacji, a nie tylko jednostronnie odwoływać się do slajdów z konferencji ministrów edukacji czy finansów. Dane pochodzą m.in. z Systemu Informacji Oświatowej, banku ofert pracy dla nauczycieli, czy też lokalnych baz danych Głównego Urzędu Statystycznego, czyli ze źródeł ogólnodostępnych. Zachęcamy państwa do krytycznej, wnikliwej lektury. Z pewnością pojawią się pomysły na nowe publikacje tego typu, o szerszej tematyce, a może także o wąskim, szczególnie ważnym obszarze. Czekamy na wasze propozycje.

Nie za dekadę, już za chwilę zabraknie nauczycieli

Zanim rozpoczęło się posiedzenie, goście zwiedzili dwie gdańskie szkoły - Zespół Szkół Łączności oraz Zespół Szkół Morskich. 

- Wybraliśmy świadomie na początek dwie nasze szkoły zawodowe, nie dlatego żeby się pochwalić, tylko żeby pokazać największe wyzwania, które stoją przed naszymi miastami - tłumaczył Grzegorz Kryger zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku - Po pierwsze, nasze szkolnictwo zawodowe, żeby było nowoczesne, oparte być musi o środki unijne. Takiej nowoczesności nigdy byśmy nie osiągnęli, bez dofinansowania z zewnątrz. A druga rzecz, która wybrzmiała podczas tych wizyt, to wakaty nauczycielskie, które dotykają szkolnictwa zawodowego. Dziś jesteśmy już pod ścianą i myślę, że jeśli nie znajdziemy rozwiązania, to nie za dekadę, ale już za chwilę nie będzie miał kto pracować w szkolnictwie zawodowym. 

Większość trwającego blisko cztery godziny posiedzenia poświęcona była dyskusji o wyzwaniach oraz wymianie pomysłów, jak – mimo globalnych trudności finansowych – rozwijać oświatę w miastach UMP.  

Spotkanie Komisji UMP ds. Edukacji zakończył udział przedstawicieli miast w wieczornej gali podsumowującej organizowany po raz pierwszy konkurs „Gdański Nauczyciel i Dyrektor Roku”.

 

Źródło: UM Gdańsk 

Do pobrania


X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..