Aktualności

Co się wydarzyło na kwietniowym posiedzeniu KWRiST?

Cofnij

26 kwietnia 2023

Negatywną opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, ze względu na ograniczoną możliwość łączenia środków Narodowego Funduszu Zdrowia ze środkami samorządowymi przy finansowaniu lokalnych i regionalnych programów zdrowotnych, otrzymał projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Strona rządowa pozytywnie odniosła się natomiast do wniosku Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza dotyczącego Stref Czystego Transportu.

Comiesięczne, plenarne posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego odbyło się w formie stacjonarnej, w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, 26 kwietnia br. Było to pierwsze posiedzenie prowadzone przez nowego współprzewodniczącego KWRiST ze strony samorządowej, burmistrza Proszowic, Grzegorza Cichego reprezentującego Unię Miasteczek Polskich. Porządek posiedzenia obejmował 31 punktów, w tym „sprawy różne”.

Komisja zaopiniowała w sumie 16 ustaw i rozporządzeń. Na wniosek Związku Gmin Wiejskich RP KWRiST odstąpiła od opiniowania 13 projektów rozporządzeń ministra klimatu i środowiska dotyczących obszarów specjalnej ochrony, które zostaną zaopiniowane po uprzednim przedstawieniu przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska informacji na temat bilansu obszarów chronionych w Polsce oraz możliwości finansowego wsparcia gmin, na których obszary ochrony przyrody się znajdują.

W trakcie posiedzenia Komisja zadecydowała również o pilnym rozpoczęciu rozmów z właściwymi resortami na temat pilnego wdrożenia niezbędnych rozwiązań legislacyjnych w zakresie taryf za wodę, energii oraz finansów JST. To wynik rozmów przedstawicieli miast z premierem Mateuszem Morawieckim w Chełmie.

Kolejny wniosek strony samorządowej KWRiST dotyczył pilnego zwołania Zespołu ds. międzynarodowych KWRiST w celu przedyskutowania zmian w Krajowym Planie Odbudowy, które umożliwią JST skorzystanie z przewidzianego tam finansowania.

Strona samorządowa zaapelowała także do projektodawców nowelizacji ustawy o referendum lokalnym o zatrzymanie tej szkodliwej zmiany, która może doprowadzić do paraliżu władz lokalnych. Jej efektem może być bowiem permanentna, trwająca całą kadencję, kampania wyborcza.

Do pobrania


Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..