Aktualności

Rodzinne zwiedzanie miast UMP. Białystok - co warto zobaczyć w stolicy Podlasia?


19 stycznia 2023

Rozpoczynamy cykl mini-przewodników turystycznych po miastach Unii Metropolii Polskich, w którym zachęcamy do poznawania znanych i mniej znanych zakątków lokalnych stolic - całymi rodzinami. Ciekawe muzea, zabytki, parki, atrakcje dla dzieci i smakołyki warte spróbowania ma do zaproponowania każde z naszych miast. Zaczynamy od perły Podlasia, czyli Białegostoku.

Centrum Podlasia

Białystok, choć położony na uboczu, jest łatwo dostępny nową trasą szybkiego ruchu w zaledwie godzinę i 40 minut ze stolicy. Osoby wybierające się tu z odleglejszych regionów Polski zachęcamy do zaplanowania dłuższego pobytu nie tylko w stolicy Podlasia, ale także w jej okolicy. Szlak Green Velo, trzy Parki Narodowe w sąsiedztwie miasta, kraina otwartych okiennic czy tatarskie osiedla i drewniane meczety są wizytówką całej białostocczyzny. Oprócz swoistej mieszanki kulturowej i bogactwa przyrodniczego, Białystok kojarzy się z wyjątkową regionalną kuchnią.

Nie tylko Pałac Branickich

Poddany remontowi pałac i park zwane Wersalem Północy robią wrażenie nie tylko na turystach z Polski. Miasto, które jest właścicielem zespołu parkowo- pałacowego Branickich, od kilkunastu lat prowadzi w nim prace renowacyjne, dzięki czemu eleganckie partery zyskały blask i miano jednego z najpiękniej odrestaurowanych ogrodów w Polsce. W 2009 r. pozyskano ponad 14 mln zł z funduszy unijnych na realizację projektu „Rewaloryzacja Barokowego Ogrodu Branickich w Białymstoku – Etap I” a od tamtej pory postępują kolejne spektakularne remonty. W 2022 roku oddano do użytku wyremontowany most nad kanałem. Warto tu przyjść na spacer z dziećmi, jeśli jesteśmy w Białymstoku po raz pierwszy. Dzieciom można przy okazji pokazać figurkę białostockiego Widzimisia – tak nazywa się zabawny pomnik ufundowany ze środków budżetu obywatelskiego. Widzimisiów w Białymstoku jest kilka, pełnią funkcję turystycznych atrakcji i mogą się stać pretekstem do poznawania miasta pieszo. Na terenie parku i pobliskich plant są także popularne place zabaw dla dzieci.

Białostocki rower miejski

Miasto oferuje do wypożyczenia nie tylko rowery dla dorosłych, ale także rowerki dla dzieci, a nawet tandemy i rowery z fotelikami dla maluchów! Strefa korzystania z Bikera - tak nazywa się oficjalnie Białostocka Komunikacja Rowerowa – to także wybrane sąsiednie gminy, co umożliwia dotarcie na dwóch kółkach m.in. na teren Narwiańskiego Parku Narodowego. Czy to nie idealny pomysł na wycieczkę z dziećmi? Narwiański Park Narodowy to np. słynna kładka promowa Śliwno - Waniewo, gdzie rozlewiska Narwi trzeba pokonywać za pomocą systemu ręcznie napędzanych promów.

Epi-Centrum dla dzieci

Od dwóch lat w Białymstoku funkcjonuje nowoczesne centrum rozrywkowo-edukacyjne dla dzieci. Wystawa główna Epi-Centrum Nauki obejmuje zagadnienia takie jak optyka, transport, telekomunikacja, medycyna, automatyka, robotyka, mechanika oraz wiele innych. Warto tu zajrzeć nie tylko w deszczowy dzień, maluchy zyskają jakościową rozrywkę połączoną z poszerzaniem wiedzy w ciekawie zaaranżowanych przestrzeniach ekspozycyjnych. Czas zwiedzania to minimum 2 godziny. Epi-Centrum znajduje się na terenie Stadionu Miejskiego w Białymstoku i jest pierwszym tak dużym centrum naukowym we wschodniej części Polski.

Szlak Murali

Czy jest ktoś kto nie widział jeszcze Dziewczynki z Konewką? Jest to mural, który urósł do rangi nieformalnych symboli miasta. W Białymstoku murale – czyli wielkoformatowe malowidła ścienne - cieszą się coraz większą popularnością. Stolica Podlasia wygrała nawet zorganizowany w 2016 r. przez Portal Komunalny konkurs na najładniejsze, największe i najbardziej zaskakujące murale. Pokonała jedenaście miast, w tym Łódź czy Gdańsk, zdobywając ponad 40% wszystkich oddanych głosów. Szlak murali opracowany we współpracy z PTTK obejmuje najsłynniejsze malowidła na budynkach - najłatwiej nawigować po im za pomocą mapki dostępnej online.

Pawilon Towarzyski

Trzy stalowo – aluminiowo – szklane pawilony postawiono w Białymstoku z okazji Dożynek Centralnych w latach 70 XX wieku. W jednym z nich mieściła się „Kasztelanka”, która podczas dożynek była kawiarnią, bufetem i lodziarnią. Kilka dekad później pawilon podupadł, po to by powrócić w wielkim stylu na kulinarną i architektoniczną mapę Białegostoku, jako dobro kultury współczesnej i przykład późnego modernizmu, odrestaurowanego pieczołowicie przez dzisiejszych właścicieli. Nowa nazwa lokalu, nowy wystrój, nawet nowy neon, który wykonało Gdyńskie Laboratorium Neonu Artystycznego sprawiły, że miejsce odżyło i obecnie posiada status kultowej knajpki z Kulinarnego szlaku dawnego Białegostoku. Pawilon Towarzyski, bo tak teraz nazywa się lokal - to obowiązkowe miejsce na lunch dla fanów regionalnej kuchni oraz miłośników architektury modernistycznej PRL.  Powodzeniem cieszy się tu deser Krem Sułtański znany z kultowego filmu “Dziewczyny do wzięcia”. Jest także menu dla dzieci.

Wodny Plac Zabaw

Z takich miejsc Białystok może być dumny – nowoczesny Wasser Spiel Park to koncepcja zdobywająca uznanie w wielu zachodnich miastach już od wielu lat. Przyszedł czas i na Polskę – wodne place zabaw powoli wkraczają do przestrzeni publicznej. Inwestycja w Parku Konstytucji 3 Maja zachwyciła mieszkańców i turystów. Na terenie placu stworzono antypoślizgową nawierzchnię piaskową i zamontowano 6 zestawów urządzeń edukacyjno-integracyjnych przeznaczonych do bezpiecznej, a jednocześnie kreatywnej zabawy z użyciem wody wraz z zewnętrznymi wodociągowymi instalacjami doziemnymi. Latem chlapanie na całego, jesienią i wiosną zabawa w kaloszkach i woderach – dzieci to kochają!

Esperanto Zamenhofa

Nie wszyscy wiedzą, że Białystok to światowe centrum języka esperanto. Warto przyjść do Centrum Kultury im. Ludwika Zamenhofa, twórcy najsłynniejszego sztucznego języka na świecie, by obejrzeć z dziećmi wystawę mu poświęconą. W tym samym miejscu można skorzystać z zasobów Esperanto-Libraro, filii Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Jest ona pierwszą w Polsce publiczną biblioteką ze zbiorami w języku esperanto oraz publikacjami poświęconymi temu językowi.

Teatr Lalek

Jeden najstarszych lalkarskich teatrów w Polsce o kultowym statusie i tradycji sięgającej drugiej RP, to uznana nie tylko w kraju placówka kultury, którą zdecydowanie warto odwiedzić w będąc w stolicy Podlasia z dziećmi. Białostocki Teatr Lalek cieszy się nie tylko renomą artystyczną - to także miejsce narodzin drugiej w Europie lalkarskiej szkoły, obecnie Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej imienia Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Przedstawienia lalkarskiego w tym miejscu nie można przegapić!

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Wielbiciele folkloru koniecznie powinni wybrać się autobusem lub rowerem do białostockiego skansenu. To jedno z niewielu muzeów etnograficznych, gdzie możemy obejrzeć ekspozycję prezentującą życie dziecka na wsi w latach międzywojennych. Piękna podlaska architektura i rękodzieło, liczne folklorystyczne imprezy i wystawa sztuki ludowej z Podlasia, to tyko część bogatej oferty muzeum, które zaprasza turystów prze cały rok (zimą zwiedzanie bezpłatne, ale bez możliwości oglądania wnętrz).

Co poza tym?

Białystok to także wielokulturowe dziedzictwo, dzielnice żydowskie, cerkwie, piękne barokowe kościoły. To także wyjątkowa podlaska kuchnia, jedyny w swoim rodzaju trójkątny rynek i ciekawe muzea regionalne. Poszukujący ciekawych imprez kulturalnych mogą zainteresować się festiwalami muzycznymi i kulinarnymi, które organizowane są tu cały rok. A komu mało przyjaznych dzieciom atrakcji z naszej listy – zapraszamy do miejscowego bezpłatnego ogrodu zoologicznego “Akcent”.

Zdjęcia: Odkryj Białystok

Do pobrania


Pola Madej-Lubera