Z naszych miast

Rodzinne zwiedzanie miast UMP. Inspirujący wielokulturowy Lublin

Cofnij

16 czerwca 2023

To jedno z najpiękniej położonych miast w Polsce. W ostatnich latach odzyskało blask za sprawą licznych rewitalizacji i inicjatyw kulturalnych, przyciągających turystów z całego świata. Impulsem do rozwoju miasta były huczne obchody okrągłej rocznicy jego powstania, a także rocznica podpisania słynnej Unii Lubelskiej. Dziś Lublin to zdecydowanie topowy wybór na krajowy citybreak, w wydaniu jak kto woli: dla aktywnych, dla miłośników kultury, dla fanów judaików i dla miłośników spacerów.

Pierwsza wizyta w Lublinie? Ciężko powiedzieć od czego zacząć, bo oferta miasta jest naprawdę bogata. Żeby jednak odpowiedzialnie móc mówić, że zwiedziło się stolicę lubelskiego regionu, koniecznie trzeba się przejść traktem od Zamku aż do Placu Litewskiego. Lublin oferuje ciekawą architekturę, muzea, lokalne smaki, liczne unikalne zabytki, ale też atrakcje nietypowe – takie jak staroświecki plac zabaw z PRL. Są też nietuzinkowe wydarzenia – choćby słynny Karnawał Sztukmistrzów. Z dziećmi warto przyjechać właśnie wtedy, gdy ulice starego miasta wypełniają linoskoczkowie, żonglujący i plujący ogniem cyrkowcy i inni interesujący artyści uliczni. Wizyta w Lublinie może jednak mieć też zupełnie inne oblicze, w klimacie slow. Wówczas rekomendujemy niespieszny rejs kajakiem przez Bystrzycę, spokojną zabawę w kultowym Rezerwacie Dzikich Dzieci, oraz wycieczkę do przepięknego skansenu Muzeum Wsi Lubelskiej, który choć przypomina odległą prowincję, to mieści się w granicach miasta.

Zamek i Muzeum Narodowe

Startujemy z wzgórza zamkowego. Dlaczego właśnie tu? To doskonały punkt widokowy na całe Stare Miasto. Od razu widać, że Lublin założono na skarpie otoczonej przez głęboki, rozległy wąwóz. Malowniczo usytuowany zamek sam w sobie jest przykładem ciekawej historii, która implikuje tu równie ciekawy miks architektoniczny. Kto z Państwa odgadnie w jakim stylu zbudowano główną fasadę? Spośród kilku atrakcji wzgórza zamkowego, obowiązkowym punktem jest średniowieczny Donżon, z którego także widok na okolicę jest świetny. Ponadto radzimy zajrzeć na Wystawę Archeologiczną Muzeum Narodowego w Lublinie, którą niedawno zliftingowano, dzięki czemu stała się bardzo atrakcyjna dla dzieci. Liczne manekiny, dioramy przedstawiające antycznych mieszkańców lubelskich ziem, skarb bursztynowy i inne niesamowite artefakty, zachwycą niejednego muzealnego sceptyka. Polecamy też niedużą wystawę etnograficzną prezentującą stroje z Lubelszczyzny (czasami organizowane są tu warsztaty edukacyjne dla rodzin) oraz muzealny sklepik.

 

 

Pola Madej-Lubera