Ogólne

Sygnaliści. Rząd zmarnował 783 dni.

Cofnij

14 grudnia 2021

Ostatecznej wersji projektu (zawierającego ustosunkowanie się rządu do zgłoszonych przez samorządy, w tym Miasta Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza uwag) ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa nadal brak. Dlatego nie mógł on zostać omówiony na Zespole ds. Administracji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Jak widać odpowiedzialny za projekt resort pracy ma czas, chociaż unijne przepisy w sprawie ochrony sygnalistów wchodzą w życie już 18 grudnia.

O tym, że Polska będzie zobowiązana wdrożyć przepisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenie prawa Unii wiadomo od momentu, w którym akt ten został wydany, czyli od 23 października 2019 r. Od tego samego dnia znana jest termin, w którym Państwa Członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane są wdrożyć jej przepisy do własnych systemów prawnych. Jak głosi jej art. 26 „Państwa członkowskie wprowadzają w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy do dnia 17 grudnia 2021 r.”. O tym, że stosowne działania legislacyjne rządy Państw Członkowskich (w tym rząd RP) są zobowiązane podjąć wiadomo od dawna, a na podjęcie stosownych działań miały stosunkowo dużo czasu, bo aż 2 lata 1 miesiąć i 21 dni, albo jak kto woli 783 dni, czy 112 tygodni (licząc od daty przyjęcia dyrektywy do 14 grudnia br.).

Przez większą część tego czasu polski rząd nie wykonał żadnej (przynajmniej żadnej widocznej) pracy zmierzającej do wdrożenia dyrektyw w sprawie sygnalistów. Dopiero po kilkukrotnych zapytaniach na forum Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego pojawił się projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, którego treść została opublikowana na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji 18 października br., czyli na 2 miesiące przed dniem, w którym powinien zacząć obowiązywać.

Dyskusja nad projektem miała się odbyć 7 grudnia 2021 r. na posiedzeniu Zespołu ds. Administracji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Nie odbyła się dlatego, że odpowiedzialne za jego pilotowanie Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej ani nie ustosunkowało się do zgłoszonych przez Stronę Samorządową KWRiST uwag do projektu, ani też nie przedstawiło jego ostatecznej wersji. Ustalono natomiast, że odpowiedzi na uwagi resort pracy przekaże Stronie Samorządowej do 13 grudnia br., .tak, by Strona Samorządowa na posiedzeniu 14.bm. mogła przygotować swoje stanowisko w tej sprawie. Jeśli okaże się, że odpowiedzi są niepełne, to kwestia ta winna trafić na posiedzenie plenarne KWRiST.

Ostatnie w 2021 r. posiedzenie KWRiST odbędzie się 15 grudnia. Nie ma najmniejszej szansy, aby zachować prawidłową procedurę uchwalenia tej ustawy w terminie do dnia , w którym zacznie obowiązywać Dyrektywy tj. do dn. 18 grudnia 2021 r..

 

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..