Aktualności

Tajwan wspiera polskie samorządy i organizacje pozarządowe

Cofnij

20 grudnia 2023

Tajwański rząd zdecydował o przekazaniu miliona dolarów w celu utworzenia Tajwańskiego Funduszu z przeznaczeniem na projekt grantowy na rzecz Ukraińców, którzy po rosyjskiej inwazji, zamieszkali w Polsce. Projekt koordynowany przez Unię Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza ma wesprzeć działania samorządów i organizacji pozarządowych w pokonywaniu wyzwań w integracji uchodźców wojennych. Porozumienie o przekazaniu darowizny podpisali Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz Ambasador Biura Przedstawicielskiego Tajpej w Polsce Sharon S. N. Wu.

Projekt „Polskie Miasta Ukrainie – Tajwański Fundusz Grantowy” ma wspomóc polskie samorządy oraz organizacje pozarządowe w pokonywaniu barier w integracji Ukraińców przebywających w naszym kraju, jak i stworzenie odpowiednich warunków ewentualnego powrotu uchodźców do rodzinnych miejscowości w Ukrainie. 

- Wsparcie z Tajwanu, które pomoże w dalszych działaniach skierowanych do uchodźców z Ukrainy jest dla nas naprawdę ważne. Miasta zrzeszone w Unii Metropolii Polskich angażują się w pomoc potrzebującym od pierwszych dni wojny w Ukrainie.  Wspólny projekt, który dziś inicjujemy, bardzo nas cieszy, ponieważ tworzy szanse na nowe działania, tak potrzebne naszym społecznościom. Dziękujemy! – mówił Tadeusz Truskolaski, Prezydent Białegostoku i Prezes UMP.

Dziś w Warszawie podpisano porozumienie o przekazaniu przez rząd Tajwanu środków finansowych na ten konkretny cel jakim jest wsparcie samorządów i organizacji pozarządowych w dalszych działaniach pomocowych związanych z mieszkańcami Ukrainy przebywającymi na terenie Polski. Do konkursu o grant, który wkrótce zostanie ogłoszony, mogą zgłaszać się organizacje pozarządowe we współpracy z samorządem, które chcą realizować potrzebne działania na rzecz Ukrainy. 

- Bardzo dziękujemy Tajwanowi za ten hojny gest, skierowany do naszych ukraińskich sąsiadów mieszkających w Polsce. Nie raz przekonałem się o Waszej chęci współpracy i pomocy na poziomie biznesowym, naukowym czy po prostu tym ludzkim – tam, gdzie potrzebne jest wsparcie. I tak właśnie jest w przypadku Ukrainy, która cały czas nas wszystkich potrzebuje. Dziękujemy! – mówił Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania i Członek Zarządu UMP

 

Celem konkursu, w wyniku, którego zostaną wyłonione granty jest wsparcie realizacji pomysłów na działania społeczne, których pomysłodawcami i animatorami są NGO wspólnie z jednostkami samorządu. Projekty muszą mieć charakter systemowych rozwiązań. Obszary takiego wsparcia powinny opierać się m.in. o: 

  • Działania wzmacniające aktywne uczestnictwo osób z Ukrainy w lokalnym życiu społecznym.<o:p></o:p>

  • Działania związane ze wsparciem w edukacji i integracji dzieci i młodzieży.<o:p></o:p>

  • Działania wspierające uchodźców w procesie powrotu do miejsc zamieszkania na teranie Ukrainy.

 

Tajwański Fundusz Grantowy jest wyrazem silnego zaangażowania i troski Tajwanu o Ukrainę. To kamień milowy we współpracy i we wspólnych wysiłkach na rzecz budowania partnerstwa z większą liczbą polskich samorządów miejskich i organizacji pozarządowych. Z niecierpliwością czekam na dalszą współpracę z Unią Metropolii Polskich za pośrednictwem platformy Funduszu i współpracę w obronie demokracji, wolności i praw człowieka. – tłumaczyła Ambasador Sharon S.N. Wuz Biura Przedstawicielskiego Tajpej w Polsce.

To nie pierwsza pomoc Tajwanu dla polskich samorządów w ramach wsparcia Ukraińców mieszkających w Polsce. Również w czasie pandemii COVID-19 Tajwan wsparł Polskę, a Polska wysłała szczepionki do Tajwanu. 

 

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..