Aktualności

Z grudniowego posiedzenia Zespołu ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej

Cofnij

8 grudnia 2023

Zespół ds. zdrowia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu zebrał się 6 grudnia br. Posiedzeniu przewodniczył starosta pruszkowski, Krzysztof Rymuza. W czasie posiedzenia Zespół omówił trzy projekty rozporządzeń - opiniując pozytywnie jeden. W przypadku pozostałych odstąpiono od opiniowania ze względu na niezakończone jeszcze konsultacje społeczne i uzgodnienia międzyresortowe.

Dokumentem, który w trakcie grudniowego posiedzenia Zespół zaopiniował pozytywnie był projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie zmieniającego rozporządzenie w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego. Opinia została wydana bez przeprowadzenia dyskusji. Jak bowiem wskazała w imieniu strony samorządowej Bernadeta Skóbel, radca prawny Związku Powiatów Polskich – projekt ten, bardzo krótki, jednozdaniowy, nie budzi żadnych kontrowersji i jest korzystny dla świadczeniodawców.

Projektami, które zostały omówiono, ale zespół odstąpił od ich opiniowania były natomiast:

  • projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego, oraz<o:p></o:p>
  • projekt rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej w sprawie domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży.<o:p></o:p>

Projekt rozporządzenia, którego gospodarzem jest minister zdrowia, dotyczy zwiększenia uprawnień ratowników medycznych w zakresie świadczeń przewidzianych do samodzielnego wykonywania, a bezpośrednią przyczyną jego wydania jest rosnąca z roku na rok liczba podstawowych zespołów ratownictwa medycznego bez lekarza w składzie oraz wzrost kompetencji ratowników medycznych. Uwagi do treści projektu zgłosił Związek Województw RP (województwo wielkopolskie) i zostały one wyjaśnione. Projekt nie został natomiast zaopiniowany, ponieważ w dniu posiedzenia Zespołu (6 grudnia 2023 r.) nie zakończyły się jeszcze uzgodnienia międzyresortowe oraz konsultacje publiczne projektu. Ostatecznie Zespół ustalił, że po ich zakończeniu strona samorządowa otrzyma poprawiony projekt, uwzględniający wszystkie (ewentualne) zmiany. Z kolei resort zdrowia poinformował, że w zależności od terminu grudniowego posiedzenia KWRiST (nie jest jeszcze znany) będzie występował (ewentualnie) z wnioskiem o wydanie opinii w trybie obiegowym.

Analogiczną konkluzją zakończyła się dyskusja nad projektem rozporządzenia w sprawie domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży autorstwa resortu rodziny i polityki społecznej. Projekt ten jest efektem uchwalenia nowych przepisów regulujących problem przemocy domowej i w konsekwencji uchylenia dotychczas obowiązujących w tym zakresie aktów wykonawczych.

W punkcie poświęconym sprawom różnym Zespół wysłuchał informacji Ministerstwa Zdrowia na temat wdrożenia przepisów ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Z wnioskiem o jej przedstawienie wystąpił Związek Powiatów Polskich.

Jak poinformowała Dominika Janiszewska - Kajka, zastępca dyrektora Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia resort pracuje nad kilkunastoma aktami wykonawczymi do dwóch ustaw:

  • z dnia 16 czerwca 2023 r. o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, oraz<o:p></o:p>
  • z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.<o:p></o:p>

A najważniejsze z nich już niebawem powinny zostać opublikowane na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji oraz skierowane do konsultacji, opiniowania i uzgodnień międzyresortowych. Dyrektor Dominika Janiszewska – Kajka poinformowała także, że wspólnie z Narodowym Funduszem Zdrowia resort pracuje nad szczegółowym harmonogramem działań akredytacyjnych. Przypomnijmy, że akredytacji podlegają szpitale należące do tzw. sieci szpitali i jest wymagana przy nowej kwalifikacji podmiotu do tej sieci. Natomiast w toku dyskusji mecenas Bernadeta Skóbel zaapelowała do resortu zdrowia, aby w rozporządzeniu określającym wzór wniosku autoryzacyjnego powinien znaleźć się także wykaz dokumentów potwierdzających spełnienie określonych warunków. – To by było znaczne ułatwienie dla podmiotów leczniczych, bo z jednej strony wiadomo, że dokumentem takim nie może być oświadczenie składającego wniosek podmiotu, a z drugiej zawsze najwięcej wątpliwości budzi jakie dokumenty do takiego wniosku załączyć – wskazywała Bernadeta Skóbel.

Foto: Usman Yousaf/Unsplash

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..