Aktualności

Europa na Rowerze: Wzrost Krajowych Strategii Rowerowych do 2030

Cofnij

19 grudnia 2023

W najnowszym raporcie ECF "Stan krajowych strategii rowerowych" 2023, zarysowuje się dynamika rozwoju ruchu rowerowego w Europie. Raport odkrywa, że kraje regionu paneuropejskiego skupiają się na wzroście świadomości i rozbudowie infrastruktury jako kluczowych elementów tego rozwoju. Analizuje postępy i wyzwania stojące przed państwami, które zobowiązały się do stworzenia i wdrożenia krajowej polityki rowerowej do 2030 roku. Czy te strategie wystarczą, aby uczynić rower głównym środkiem transportu? To kluczowe pytanie staje się punktem wyjścia do dyskusji o dążeniu do bardziej zrównoważonej i przyjaznej środowisku mobilności.

W kontekście rosnącego znaczenia zrównoważonej mobilności, raport ECF "Stan krajowych strategii rowerowych" 2023 ujawnia dynamiczny rozwój ruchu rowerowego w Europie. Krajowe strategie rowerowe, według raportu, są kluczowym narzędziem rozwoju, obejmując nie tylko obszary metropolitalne, ale także małe i średnie miasta oraz obszary wiejskie.

56 krajów regionu paneuropejskiego, zobowiązanych do opracowania krajowych strategii rowerowych do 2030 roku, widzi w nich potencjał transformacji środowiskowej i poprawy jakości życia mieszkańców. W tym kontekście, przyjęcie ogólnoeuropejskiego planu promocji ruchu rowerowego w maju 2021 r., pod patronatem WHO/Europe (Biuro Regionalne Światowej Organizacji Zdrowia Region Europa) i Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ, stanowiło kamień milowy w kierunku zrównoważonego rozwoju ruchu rowerowego.

Edycja 2023 raportu obejmuje 54 kraje euroazjatyckie, prezentując rozwój krajowych strategii rowerowych. Holandia, pionier w tej dziedzinie od 1990 r., znalazła swoje kontynuacje w postaci krajowych strategii m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Czechach. Zaskakującym wnioskiem jest dodanie do listy nowych członków z aktualnymi strategiami: Białorusi, Chorwacji, Węgier i Izraela, oraz krajów o polityce zbliżonej: Irlandii, Liechtensteinu i Szwajcarii.

 

Do pobrania


Rafał Szczepkowski

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..