W kontekście rosnącego znaczenia zrównoważonej mobilności, raport ECF "Stan krajowych strategii rowerowych" 2023 ujawnia dynamiczny rozwój ruchu rowerowego w Europie. Krajowe strategie rowerowe, według raportu, są kluczowym narzędziem rozwoju, obejmując nie tylko obszary metropolitalne, ale także małe i średnie miasta oraz obszary wiejskie.
56 krajów regionu paneuropejskiego, zobowiązanych do opracowania krajowych strategii rowerowych do 2030 roku, widzi w nich potencjał transformacji środowiskowej i poprawy jakości życia mieszkańców. W tym kontekście, przyjęcie ogólnoeuropejskiego planu promocji ruchu rowerowego w maju 2021 r., pod patronatem WHO/Europe (Biuro Regionalne Światowej Organizacji Zdrowia Region Europa) i Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ, stanowiło kamień milowy w kierunku zrównoważonego rozwoju ruchu rowerowego.
Edycja 2023 raportu obejmuje 54 kraje euroazjatyckie, prezentując rozwój krajowych strategii rowerowych. Holandia, pionier w tej dziedzinie od 1990 r., znalazła swoje kontynuacje w postaci krajowych strategii m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Czechach. Zaskakującym wnioskiem jest dodanie do listy nowych członków z aktualnymi strategiami: Białorusi, Chorwacji, Węgier i Izraela, oraz krajów o polityce zbliżonej: Irlandii, Liechtensteinu i Szwajcarii.