Aktualności

KNM 2023: Czy Polsce potrzebna jest Narodowa Strategia Rowerowa?

Cofnij

27 września 2023

Kongres Nowej Mobilności, stanowiący forum dyskusji na temat najważniejszych i najpilniejszych kwestii związanych z zeroemisyjnością technologii w europejskim transporcie, przyciągnął uwagę ekspertów, decydentów i aktywistów w dziedzinie mobilności. W ramach tego wydarzenia odbył się panel dyskusyjny pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, pt. "It’s time for a National Cycling Strategy!"

Podczas panelu dyskusyjnego ”It’s Time for a National Cycling Strategy!”, moderowanego przez Krzysztofa Woźniaka z radia TOK FM, eksperci z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Polskiej Unii Mobilności Aktywnej, Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, Metropolii GZM oraz Europejskiej Federacji Cyklistów podjęli istotne kwestie związane z polityką rowerową w Polsce.

Rozmawiano m.in. o obecnej kondycji polityki rowerowej w Polsce, jej przyszłości oraz korzyściach zdrowotnych i ekologicznych wynikających z promocji ruchu rowerowego. 

- Zrównoważony transport to niezwykle pojemne pojęcie, w ramach którego ruch rowerowy powinien pełnić coraz większą rolę. Wybór środków transportu, które wpływają na ograniczenie emisji, zaprocentują zarówno w krótkiej jak i długiej perspektywie. Korzyści płynące z korzystania z rowerów są niezaprzeczalne. Naszym wspólnym cele powinno być przygotowanie dokumentu o strategicznym charakterze, jasno precyzującego cele oraz środki ich realizacji - powiedział Wiceprezydent Miasta Łodzi Adam Wieczorek, Przewodniczący Komitetu Samorządowego PSPA

- Rower może być bezemisyjną alternatywą dla konwencjonalnych środków transportu miejskiego. Dlatego na KNM 2023 nie mogło zabraknąć tego tematu. Podczas Kongresu, w gronie kluczowych interesariuszy, ekspertów i praktyków rynku, rozmawiamy m.in. o polityce rowerowej w Polsce, efektywnej integracji rowerów z publicznym transportem zbiorowym czy wyzwaniach w zakresie bezpieczeństwa rowerzystów. Dyskusja obejmuje również korzyści społeczno-gospodarcze związane z większym wykorzystaniem rowerów jako środków transportu – powiedziała Agata Wiśniewska-Mazur, zastępca Dyrektora Rozwoju PSPA

Do pobrania


X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..