Wołodymyr Zełenski uhonorował Rzeszów tytułem Miasta – Ratownika


23 maja 2022

Tytuł Miasta - Ratownika został stworzony dla miast partnerskich, które niosą pomoc Ukrainie i jej obywatelom. Rzeszów jest pierwszym miastem, który otrzymał to szczególne i ważne wyróżnienie. W swoim przemówieniu prezydent Ukrainy wymienił także 18 innych polskich miast szczególnie zasłużonych w niesieniu pomocy dla swoich partnerów z Ukrainy: Warszawę, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Katowice, Opole, Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę, Rzeszów, Białystok, Olsztyn i Kielce.

Przemawiając w niedzielę w Radzie Najwyższej, podczas wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Ukrainie, Wołodymyr Zełenski powiedział, że tuż przed wystąpieniem podpisał dekret, który jest podkreśleniem szczególnej roli polskiego miasta Rzeszów. - W imieniu całego narodu ukraińskiego wyrażam wdzięczność Rzeszowowi - pierwszemu Miastu - Ratownikowi – powiedział prezydent Ukrainy.

Tytuł Miast - Ratownika został stworzony dla miast partnerskich, które niosą pomoc Ukrainie i jej obywatelom. Rzeszów jest pierwszym miastem, który otrzymał to szczególne, ważne wyróżnienie.  

- Jest to wyróżnienie przede wszystkim dla mieszkańców Rzeszowa, którzy od pierwszego dnia wojny pomagali uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy, zbierali dary, które transportowaliśmy za naszą wschodnią granicę. Ta pomoc do dzisiaj jest udzielana w różnych wymiarach przez rzeszowian – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. - W szczycie fali uchodźców w Rzeszowie, mieście liczącym ok. 200 tys. mieszkańców, było ok. 100 tys. uchodźców. To liczba, która symbolizują, jak duży był to wysiłek i jak duża była pomoc mieszkańców. W imieniu rzeszowian dziękuję za to wyróżnienie – dodał Konrad Fijołek.

– Dziękuję wszystkim Polakom za wsparcie – mówił Wołodymyr Zełenski w swoim przemówieniu i wymienił szczególnie 18 polskich miast partnerskich dla ukraińskich miast: Warszawę, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Katowice, Opole, Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę, Rzeszów, Białystok, Olsztyn i Kielce. – Chcę z tej trybuny wymienić wszystkich, aby usłyszało to każde województwo, powiat i gmina, których poparcie czuje dziś każdy region, miasto, wieś, społeczność ukraińska – dodał. Prawie wszystkie nasze miasta są miastami siostrzanymi tych w Polsce. Nasze narody też są braćmi. Nasze kraje są siostrami. Jesteśmy krewnymi. I nie powinno być między nami granic ani barier – mówił prezydent Ukrainy.

Do przemówienia prezydenta Ukrainy odniósł się na Twitterze Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Prezydent Wołodymyr Zełenski wymienił dziś Lublin wśród polskich miast, które pomagają swoim ukraińskim partnerom. Cieszę się, że głowa państwa ukraińskiego wyróżniła nas  w ten sposób. Lublin jest teraz domem dla tysięcy Ukraińców, którym pomagamy, bo Ukraina broni dziś wolności i demokracji – napisał prezydent Żuk.

Wraz z napaścią Rosji na Ukrainę polskie samorządy oraz ich mieszkańcy okazali solidarność zarówno uchodźcom, jak i tym obywatelom Ukrainy, którzy pozostali w swoich miastach i wioskach, by bronić ich przed agresorami. Organizowały taże pomoc dla swoich partnerów z Ukrainy.

*

Warto zapoznać się z raport o liczbie uchodźców z Ukrainy autorstwa UMP - można przejrzeć go tutaj.

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor