Aktualności

Z pierwszego po przerwie posiedzenia Zespołu ds. edukacji

Cofnij

23 lutego 2024

Zespół ds. edukacji, kultury i sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego spotkał się na stacjonarnym posiedzeniu w Ministerstwie Edukacji Narodowej w Warszawie. Głównym tematem posiedzenia były rozporządzania wprowadzające zmiany w zasadach zadawania prac domowych uczniom. Natomiast w sprawach różnych omówiono pismo Związku Powiatów Polskich w sprawie nowelizacji przepisów Prawa oświatowego oraz ustawy - Karta Nauczyciela w zakresie kompetencji organów prowadzących i kuratorów oświaty oraz zapisów dotyczących powierzania i odwoływania z funkcji dyrektora jednostki oświatowej.

Posiedzenie odbyło się w środę, 21 lutego 2024 r. współprzewodniczyli mu: ze strony samorządowej Anna Grygierek, burmistrz Strumienia (reprezentująca Związek Gmin Wiejskich RP) oraz Henryk Kiepura, wiceminister edukacji. Unię Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza reprezentowała natomiast Ewa Dumkiewicz – Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin.

Spotkanie otworzyła minister edukacji, Barbara Nowacka wyrażając nadzieję, że Zespół oraz KWRiST będzie miejscem współpracy i budowania dobrych relacji między rządem a samorządem. – Chcemy traktować państwa, samorządowców, ale również samych siebie poważnie nie tylko w pierwszych miesiącach, ale w dalszych miesiącach naszej pracy. Uważam, że te konsultacje i uzgodnienia nie tylko są niezbędnym elementem, ale i obowiązkiem oraz  dobrym momentem do wymiany zdań, a także  poznania się i budowania zasad dobrej współpracy rządu z samorządem – mówiła minister Barbara Nowacka.

Długa dyskusja o pracach domowych

Część merytoryczna posiedzenia rozpoczęła się od pozytywnego zaopiniowania projektu rozporządzenia ministra edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych.

Następnie Zespół przystąpił do omawiania dwóch projektów rozporządzeń dotyczących prac domowych uczniów. Były to projekty rozporządzeń:

  • ministra edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych, oraz
  • ministra kultury i dziedzictwa narodowego zmieniającego rozporządzenie w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów w publicznych szkołach artystycznych.

Zamiany wprowadzane tymi projektami omówiła Małgorzata Szybalska, dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego i Transformacji Cyfrowej w Ministerstwie Edukacji Narodowej, która wyjaśniła, że projekty te poza ograniczeniem zadawania prac domowych dla uczniów w szkołach podstawowych dotyczą także wyłączenia ocen z religii (etyki) z wliczania do średniej..

- To nie będzie rozwiązanie zerojedynkowe i wbrew temu, co dosyć często jest powielane w publicznej dyskusji publicznej, nie zakazujemy zadawania prac domowych, a jedynie zmieniamy zasady ich zadawania – mówiła dyrektor Małgorzata Szybalska dodając, że zmiany będą polegać m.in. na tym, że prace domowe nie będą oceniane, ale nauczyciel zadając pracę domową będzie zobowiązany do jej sprawdzenia i przekazania uczniowi informacji zwrotnej. . Dyrektor Małgorzata Szybalska wyjaśniła także, że resort planuje jeszcze dalsze modyfikacje przedstawionych do zaopiniowania Komisji Wspólnej projektów. - Prace praktyczne zostaną uściślone jako praktyczno-techniczne. Dodatkowo w przypadku uczniów klas I-III pozostanie możliwość zadawania do domu zadań związanych z małą motoryką ręki – mówiła.

Projekty rozporządzeń w zakresie prac domowych mają wejść w życie 14 dni od dnia ogłoszenia, natomiast w zakresie ocen z religii/etyki od 1 września.

W imieniu Unii Metropolii Polskich glos w dyskusji zabrała dyrektor Ewa Dumkiewicz – Sprawka, która stwierdziła, że podtrzymuje wszystkie zgłoszone przez UMP uwagi, w szczególności te dotyczące zmiany terminu wejścia w życie rozporządzenia (MEN chce, aby rozporządzenie w zakresie prac domowych weszło w życie jeszcze w bieżącym roku szkolnym, na wiosnę). W ocenie Unii Metropolii Polskich niezbędny jest dłuższy okres na przygotowanie (m.in. nauczycieli) do wprowadzonych modyfikacji w zakresie prac domowych. – Dlatego do już zgłoszonych przez Unię Metropolii uwag dołączam jeszcze jedną dotyczącą wprowadzenia koniecznych zmian w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli, bo to od nauczyciela w dużym stopniu zależy to, jak jest realizowany cały proces edukacyjny – mówiła dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublina.

Ostatecznie Zespół ds. edukacji, kultury i sportu KWRiST odstąpił od opiniowania obydwu projektów wprowadzających zmiany w zakresie prac domowych. Powodem było to, że właściwe resorty (edukacji i kultury) nie przedstawiły stronie samorządowej ich najbardziej aktualnych  wersji, ponieważ – w dniu posiedzenia Zespołu – nadal trwał proces konsultacji publicznych.  Opinia zostanie wydana, gdy ten proces   się zakończy, a strona samorządowa będzie się mogła zapoznać z ostatecznymi wersjami obydwu projektów rozporządzeń. 

Wnioski w sprawach różnych

W punkcie poświęconym omówieniu spraw różnych Związek Powiatów Polskich przedstawił wniosek dotyczący nowelizacji przepisów Prawa oświatowego oraz ustawy - Karta Nauczyciela w zakresie kompetencji organów prowadzących i kuratorów oświaty oraz zapisów dotyczących powierzania i odwoływania z funkcji dyrektora jednostki oświatowej.

W odpowiedzi Jerzy Jakubczuk, dyrektor Departamentu Współpracy z Samorządem Terytorialnym poinformował, że powołany zostanie specjalny zespół, który zajmie się omówieniem wszelkich propozycji zmian w systemie oświaty, w tym również propozycji przedstawionych przez ZPP. Dyrektor Jerzy Jakubczuk poinformował także, że oddzielnie będzie kontynuował prace Zespół ds. zmian w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych.

Na koniec posiedzenia Zespołu l Unia Metropolii Polskich przedstawiła skierowany do ministra kultury i dziedzictwa narodowego wniosek o przekazanie - na kolejnym posiedzeniu Zespołu ds. edukacji, kultury i sportu - informacji na temat planowanych zmian w przepisach regulujących szczegółowe zasady wykonywania przez JST zadań własnych z zakresu kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami.

 

Foto: Jessica Lewis/Unsplash

 

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..